V souvislosti s tím, jak snadné je získat informace o sexu včetně erotických fotografií či pornografie na internetu, se také velmi rozšiřuje okruh potenciálních pachatelů sexuálního násilí a s tím i okruh potenciálních obětí. Proto se nebojte s dětmi mluvit o sexu otevřeně a hlavně jim vysvětlete, co už je tzv. „přes čáru“, tedy co si k nim nemůže dospělý nebo starší kamarád dovolit, a jak odmítnout. Co už se považuje za sexuální obtěžování.
Co všechno je sexuální obtěžování
Sexuální obtěžování je veliká škála chování, které může začínat téměř nevinnými vtípky se sexuálním podtextem, sexuálními narážkami, smskami a telefony se sexuálními nabídkami, přes sexuální exhibicionismus až po nechtěný pohlavní styk či znásilnění.
Hranice mezi doteky a sexuálním obtěžováním
Samozřejmě je nutné vysvětlit dítěti, že běžné doteky a mazlení, které probíhá v rodině mezi dětmi a rodiči, je normální a pro dětský vývoj potřebné. Na druhou stranu děti by měly od útlého věku vědět, že když se jich někdo (ať již známý, nebo cizí) bude dotýkat na prsou nebo genitáliích, tak to už v pořádku není. Jednoduše to dítě pozná tak, že takový dotyk je mu nepříjemný a stydí se za něj.
Jak se bránit
Naučte děti bránit se – zejména slovy: ne, to nechci, to mi nedělej. To obvykle útočníka odradí. Pokud ne, může a musí se dítě bránit křikem, útěkem a klidně i kopnutím útočníka apod.
Jak na dítěti poznáte, že se něco děje
Stejně jako ve všech ostatních případech, když je dítě např. šikanováno ve škole, nebo se stalo terčem kyberšikany, i v případě sexuálního obtěžování (a všechna tři témata spolu mohou i souviset) bude jiné. Buď nezvykle zamlklé, nebo naopak hyperaktivní, může mít zhoršený prospěch ve škole. Větší děti mohou situaci řešit zneužíváním alkoholu nebo drog atd. Na vás potom je, abyste se šetrně snažili přijít na kloub tomu, co se dítěti stalo nebo děje.
Nevyčítejte
Celou situaci řešte a hlavně nic nevyčítejte ani dítěti, ani sobě, že jste něco zanedbali. To rozhodně nemusí být pravda, protože i když jste s dítětem o všem otevřeně mluvili, stejně se může stát terčem sexuálního obtěžování. Vyhledejte lékaře (pokud má zranění v oblasti intimních partií) a zejména psychologa. Jen dlouhodobá podpora, péče a vaše láska dítěti pomůže vrátit se zpět do normálního fungování, aniž by pak mělo v oblasti sexu problémy.
Více článků najdete na portálu mamci.cz