Období, kdy zjistíte, že čekáte miminko a než ho poprvé uvidíte na vlastní oči, trvá poměrně dlouhou dobu. Jde celkem o 40 týdnů, v případě zdravého a fyziologického těhotenství. Příroda záměrně volila takto, vcelku dlouhou dobu, aby nastávající maminku, a potažmo i tatínka, připravila na nový život. Jednak na nový život malého mrňouska, ale také na nový život, který nastávající rodiče zahajují příchodem jejich děťátka. Ať už se to dnes jeví jakkoli běžně, jde o velký přelom v rodině. Víte ovšem, jak se rozděluje období plodu?
Zpočátku euforistické pocity mohou být rychle vystřídány depresí a hysterií. Je to ale úplně normální. Hormony v těle nastávající maminky způsobují skutečnou emocionální bouři, na což by se měly připravit především jejich drahé polovičky, jelikož někdy půjde o „očistec“.
Období plodu
- období blastu
Je období prvního týdne, kdy povětšinou maminka ještě ani neví, že čeká miminko. Začíná se oplozením a pokračuje následným prudkým dělením buněk.
- období zárodku, tedy embryonální období
Trvá od 2. do konce 12. týdne, velikost embrya je zhruba 3 mm, dle ultrazvukových obrázků je znatelné, že hlavička tvoří 3/4 celkového objemu. Vytváří se srdíčko, které se dělí nejprve na dvě, později na čtyři části a již na konci třetího týdne začíná pracovat.
Na konci třetího týdne je zároveň vytvořen útrobní systém a základy všech orgánů. Pokud vaše miminko něco potěší, něčeho se lekne nebo se mu cokoli nelíbí, reaguje drobnými záškuby. Již jsou vytvořeny základy očí, uší a úst, stejně dobře viditelné jsou i malé hrbolky vyčnívající z tělíčka, což jsou základy končetin.
- období plodu, tedy období fetální
Jde o vcelku dlouhou dobu, od ukončeného třetího měsíce (12. týdne) až do porodu.
Ve třetím měsíci je plod aktivní a poměrně živý. Dokončuje se vývoj pohlaví, což je pro mnoho nastávajících rodičů důležitý moment. Probíhá také vývoj orgánů, které do konce čtvrtého měsíce postupně rostou a zrají. V této fázi je plod nejnáchylnější na škodlivé vlivy z vnějšího prostředí. Tedy alkohol, kouření nebo drogy jsou schopny mozeček plodu nenávratně poškodit.
Podobnou paseku mohou napáchat i špatné stravovací návyky matky. Sice je plod chráněn placentou, která je schopna nebezpečné věci pojmout, ale ne úplně. Vegetariánky, veganky nebo matky vyznávající jeden druh stravy, by měly na čas svůj jídelníček obohatit o vše, co doposud odmítaly. Právě kvůli správnému rozvoji orgánů svého miminka.
Čtvrtý měsíc je přelomový, právě z hlediska psychiky. Je dokázáno, že již v tomto údobí je plod schopen vnímat, poznávat matku po hlase, má rozvinuté smysly, takže slyší a cítí. Jeho sluchový aparát je vyvinutý jak u dospělého člověka, dítě slyší v těle matky zvuky střev, tlukot srdce i zvuky z okolí – ptačí zpěv, jízdu vlakem, hovor lidí. Pokud si maminka přiloží na břicho rozsvícenou baterku, dítě se za světlem otáčí.
Velmi dobře je vyvinutá i chuť, na přívod špatných látek reaguje plod zrychlenými pohyby. Již v této době existuje neurohumorální spojení mezi matkou a dítětem – tzn, že když se třeba matka lekne, prudce se hýbne i plod, a to díky vyplavení adrenalinu do krve.
V pátém měsíci má plod cca polovinu své váhy, hraje si s pupeční šňůrou nebo si cucá prstíky. Díky těmto všem aktivním plodovým pohybům, maminka začíná cítit pohyby.
Mezi šestým až devátým měsícem se tělo plodu zvětšuje, nabírá víc a víc na hmotnosti a teoreticky je schopné již samostatného života. Postupem času se dovyvíjí všechny orgány a orgánové soustavy. Jako poslední ze soustav se vyvíjí dýchací systém, proto, pokud se dítě narodí dříve, v důsledku možného nedovyvinutí dechové soustavy je mu podávána látka na dozrání orgánů v dýchacích cestách.
Nedonošené dítě
Pokud se dítě narodí dříve než v 38. týdnu má porodní váhu nižší než 2,5 kg a délku pod 45 cm, mluvíme o dítěti nedonošeném. U nedonošených dětí bývají méně vyvinuté reflexy, u chlapců nebývají sestouplá varlátka, u dívek velké labie nepřekrývají malé. Nebývají dorostlé nehtíky.
Dítě je obecně více dráždivé, plačtivé, hůře se uklidňuje, zároveň však může být méně čilé a vnímavé. Tyto děti však při plné péči do 1 roku doženou fyzicky své donošené vrstevníky a do tří let se jim vyrovnají i po psychické stránce.
Nic ale nebývá předem dané. Mnohý nedonošenec se vyvíjí lépe, reaguje přiměřeněji a vnímavěji, než některý novorozenec narozený v řádném termínu. Jde spíše o zmapování obecných rysů nedonošených dětí.
Není asi nutné podotýkat, že ze všeho nejdůležitější je pro dítě bezpodmínečná mateřská láska. Vztah, který se během těhotenství vytváří mezi plodem a maminkou je nenahraditelný a ovoce tohoto vztahu se nedá ničím nahradit.
Více článků najdete na portálu mamci.cz