Spála je vysoce nakažlivé onemocnění, které je způsobeno bakteriemi z rodu streptokoků. Toto onemocnění se od objevení penicilinu řadí k těm vzácnějším, ale v případě, že jim vaše ratolest onemocní, může pořádně potrápit. Přenáší se nejčastěji vzduchem, za pomocí malých kapének, ale k přenosu může také dojít prostřednictvím předmětů běžné denní potřeby, jako je oblečení nebo hračky. Méně často pak dochází k nákaze přes otevřenou ránu. Nejčastěji se bakterie dostanou do horních cest dýchacích, kde se usazují na sliznicích a začínají se množit.
Koho postihuje
Spála nejčastěji postihuje děti ve věku od 4 do 12 let, u mladších dětí a kojenců do 5 měsíců se vyskytuje jen vzácně. Inkubační doba spály je zhruba 2-5 dnů a od propuknutí nemoci je pacient infekční po celou dobu nemoci. Při setkání s bakterií z rodu streptokoků a prodělání nemoci, člověk získává celoživotní imunitu. Spála však může být způsobena několika odlišnými druhy streptokoka, a tak se může stát, že nemoc proděláme několikrát za život. Jakým způsobem se onemocnění projevuje?
Druhy spály
Tak především, rozlišujeme dva druhy spály. Tím prvním je spálová angína a druhým je ranná spála. Spálová angína se zpočátku projevuje jako klasická angína. Začíná bolestí v krku, zduřením krčních lymfatických uzlin, dále horečkami, zimnicí a celkovou slabostí. Objevit se také mohou bolesti břicha a zvracení. Na jazyku se po několika dnech objeví typický bílý povlak, který se po několika dnech začne olupovat. Po 1-2 dnech se na těle objeví typická vyrážka, světle červené barvy, strukturou hrubší, připomínající „husí kůži“. Zhruba po jednom týdnu se vyrážka začne postupně olupovat.
Ranná spála oproti tomu nemá příznaky typické angíně a přechází rovnou do vyrážky. Spála můžete vyléčit nasazením antibiotik, dále léky snižujícími horečku a především dostatečným odpočinkem a klidem na lůžku.
Více článků najdete na portálu mamci.cz