Zatímco naše maminky nás vysazovaly na nočník již dávno před prvními narozeninami – a měly k tomu pádný důvod, a totiž praní bavlněných plenek, dnes už je tato praxe překonána. Ví se totiž, že dítě ve věku 12 měsíců není schopné zadržet větší množství moči svěračem a také až do 18 měsíců často nedokáže ovládat vyměšování. Kdy je ten správný čas začít učit dítě na nočník?

Každé dítě je originál

Přestože by se tedy zdálo, že kolem toho 18. měsíce je to ideální doba, každé dítě je jiné. Některé to zvládne o několik měsíců dříve a jiné třeba až o měsíce či rok později. Jak tedy skutečně poznat, že vaše dítě je připraveno na nočník?

Signály, že dítě nočník zvládne

Všímejte si následujících signálů: Jednak má dítě dlouhou dobu plínku zcela suchou a pak najednou velmi mokrou – to znamená, že dítě už je schopné zadržet větší množství moči svěračem a pak ji najednou vymočit – pokud bude v tu chvíli sedět na nočníku, podaří se mu to zcela jistě i do nočníku. Také by vaše dítě mělo dávat nějakým způsobem najevo, že se chystá vykonat potřebu (výrazem tváře, gesty, slovy). A nakonec je potřeba, aby již dokázalo poslechnout jednoduché příkazy.

Vybíráme nočník

Jakmile je dítě takto připraveno, měli byste spolu vybrat nočník. Dítě by si mělo vybrat nočníček samo, aby se mu líbil. Zároveň musí být dostatečně malý/velký, aby se na něm pohodlně sedělo. Pokud dává vaše dítě přednost rovnou chození na záchod, pořiďte mu dětské prkénko a stoličku, aby tam mohlo bezpečně vylézt.

Motivace, motivace a zase motivace

Dítě po každém vykonání potřeby do nočníku nebo na záchod pochválíme. Naopak neděláme vědu z toho, že se občas stane nehoda a dítě se počůrá – na to ostatně mají nárok až do 5 let věku. Prostě vyměníme oblečení a dále situaci nekomentujeme, můžeme jen říci, že příště se má potomek pokusit vyčůrat na nočník.

Eliminace nehod

Aby k nehodám docházelo co možná nejméně, osvědčilo se:

  • mít nočník stále na očích (nebo na záchod otevřené dveře, v pohotovosti dětské prkénko a stoličku),
  • vyřadit ze šatníku oblečení, které se špatně svléká (overaly, lacláče, kšandy, pásky…),
  • nedávat napít před spaním,
  • zpočátku nabízet nočník v pravidelných intervalech, a to zejména po jídle, před spaním, před nástupem do auta…

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno