Alergie se u dětí může rozvinout buď zcela bez příčiny anebo je zapříčiněna dědičností – pokud mají rodiče nějakou alergii, existuje asi 30%ní riziko, že ji zdědí i potomci. Jaké alergie jsou nejčastější a jak s nimi bojovat?
Co je alergie
Alergie je vlastně přehnaná nebo nepřiměřená reakce organismu na látky, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Člověk, který není alergický, žádné potíže nepociťuje. Naopak alergický člověk může mít nejrůznější obtíže od rýmy, přes kašel, kopřivku, zánět spojivek až po astmatický záchvat.
Inhalační alergeny
Velmi často způsobují potíže inhalační alergeny, tedy všechny ty, které je možné vdechnout. Patří sem zejména pyly, roztoči, zvířecí srst nebo plísně. Jestliže vám alergolog zjistí některou z těchto alergií, pak v případě pylů nejspíše doporučí omezit pobyt venku a procházky v přírodě v době, kdy zrovna váš „nebezpečný“ strom kvete. Pokud budete alergičtí na roztoče, vyplatí se investovat do nové postele s bezpečnou matrací ze syntetických materiálů, nepoužívat flanelové povlečení a polštáře s péřovou výplní.
Při alergii na zvířecí srst je nejlepší prevencí nepořizovat si do bytu žádné zvířátko, ovšem když již zvíře máte a nechcete se jej vzdát, je dobré psa či kočku rozhodně nepouštět do ložnice/postele, často je koupat ve speciálním šamponu apod. Proti plísním je nejlepší důkladně větrat, aby v pokojích nebyl vlhký a teplý vzduch, který plísním nahrává. Na všechny druhy alergií si také musíte pořídit odpovídající léky, které zastaví astmatický záchvat nebo zmírní ostatní příznaky (rýmu, vyrážku).
Potravinové alergeny
Sem patří všechny potraviny, které mohou způsobovat alergie. Dnes se mezi nejčastější alergeny řadí vejce, mléko, pšenice (lepek), ořechy, sója, ryby, některé druhy exotického ovoce (citrusy, kiwi), rajčata a celer. Jedinou prevencí při zjištění alergie je vyvarovat se požívání uvedených potravin, takže například při alergii na lepek (celiakii) je třeba dodržovat bezlepkovou dietu.
Alergie na bodnutí hmyzem
Velmi nebezpečná může být alergie na bodnutí hmyzem, protože při přehnané reakci hrozí až smrt pacienta. Nebezpečné je především bodnutí včelou, vosou nebo sršněm, přičemž člověk může být alergický jen na jednoho původce, nebo na všechny. Prevencí je v létě nosit obuv s pevnou podrážkou, mít u sebe vždy léky proti alergii a při větším napadení okamžitě vyhledat lékařskou pomoc!
Alergie na léky
Děti i dospělí mohou mít kromě výše uvedených alergií i alergie na určité léky. Nejčastěji jsou to antibiotika (z nich na prvním místě penicilin), dále pak barbituráty či lokální anestetika. Při jakémkoliv podezření na alergii okamžitě nahlaste potíže ošetřujícímu lékaři, který rozhodne o dalším postupu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz