Možná jste jedním z těch rodičů, jejichž předškolní dítě prahne po poznání. A vám už začínají docházet nápady, co byste vlastně předškoláka mohli naučit, aniž byste fušovali do řemesla paním učitelkám v 1. třídě.

  • Hodiny

Dítě se sice hodiny bude učit ve škole, ale nikomu neublíží, když se bude orientovat už dříve. Aspoň bude rozumět tomu, když mu řeknete, v kolik vyjedete nebo za jak dlouho někam dorazíte.

  • Peníze

Ano, hotovostní platby sice nejsou zrovna na vzestupu, ale zmrzlinu si kartou dítě platit nejspíš nebude a ve škole se na penězích dá vysvětlit dost matematických jevů. Proto ho naučte počítat peníze, hrajte si na obchod, trénujte na reálné situace.

  • Zeměpis

Města, hory, řeky, státy, vlajky. Cokoliv, k čemu vaše dítě tíhne. Pracujte s globusem, s dětskými mapami. Spojte poznatek třeba se zážitkem nebo s fotografiemi.

  • Biologie

Čím dál méně dětí (a často i dospělých) umí poznat stromy, květiny, houby nebo zvířata. Pokud něco o přírodě víte, vydejte se na výlet a učte v praxi. Můžete také pořídit encyklopedii lidského těla a probírat, jakým způsobem fungují naše orgány.

  • Značky aut

Výborná zábava na cesty nebo procházky ve městě. Cestou na nákup se budoucí motorista poznáváním značek aut bezpečně zabaví.

  • Jemná motorika

Navlékání a přebírání korálků, stříhání a lepení drobných tvarů, vyšívání. Všechny tyto činnosti rozvíjejí jemnou motoriku a zpřesňují koordinaci ruka-oko. Trénujte také zapínání knoflíků, zipů a zavazování tkaniček.

  • Písničky

Ze školky už jich pár umí, ale nikdy není na škodu naučit se další. Jednak potrénujete paměť, jednak se častým a dobrovolným zpíváním hlas i úroveň zpěvu zlepšuje.

  • Tělocvik

Dnešní generace dětí je na tom s hrubou motorikou žalostně, protože ji trénují prakticky jenom pár minut denně ve školce. Proto, kdykoliv je možnost, jděte si s dítětem zakopat, zaházet, zahrát badminton. Nechte ho hodně běhat, skákat, dělat dřepy, učte jízdu na kole, bruslích, kotoul dopředu i dozadu. Klidně s vaší asistencí vyzkoušejte i hvězdy a stojky.

V případě, že je dítě zvídavé a aktivní, buďte za něj vděční, i když vám často schází energie. Vypozorujte, k čemu tíhne, co by ho mohlo bavit a zajímat a těmto činnostem se věnujte. Jednou budete rádi, že jste společně dělali něco přínosného namísto pasivního vysedávání před počítačem nebo televizí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. No, synům jsme předávali vědomosti s ohledem na to, co chtěli vědět, co jsme znali a co je i nás bavilo. Při zápisu kromě básničky, poznávání barev, kreslení a počítání podali klukům botu, aby zavázali tkaničku. Na přiložené košili předvedli, že umějí zapnout knoflíky a prošli třídu s tácem, na kterém byla sklenička a talíř s příborem. Tím byli uznáni, že jsou hodni k nástupu do školy, protože jsou samostatní a to ostatní je naučila paní učitelka.

  2. Výborný článek. Přesně tyto aktivity vedou k rozvoji jednotlivých percepcí a rozvoji osobnosti dítěte, pokud dítě zvládne výše zmíněné dovednosti, mělo by pro něj být vzdělávání radost. Je nesmysl drilovat předem čtení a psaní atd. Díky za příspěvek, který šíří osvětu bez nesmyslů ☺

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno