Máte pocit, že děti musíte nechat vždy a za každých okolností vyhrát? Že jim jako rodiče musíte umetat cestičku, aby nikdy neokusily porážku, prohru, neštěstí? To je ale chyba. Jestliže totiž tyto pocity nezažijí jako děti, nedokážou se s nimi vyrovnat ani v dospělosti. Nechte děti občas prohrát.

Obyčejná přetahovaná

Hrajete si s dítětem a přetahujete se o šálu. Pak ji ale najednou pustíte a řeknete: No ty jsi šikovný, ty jsi vyhrál. A přitom je zcela jasné, že dítě by nad vámi jen těžko vyhrálo při přetahované – ledaže by vás přepadla náhlá křeč. Nehrajte to. Nenechávejte dítě vyhrát i v situacích, kdy je nad slunce jasnější, že vyhrát byste měli vy. Dítě bude mít beztak radost ze hry, ale taky se naučí, kdo je silnější apod.

Člověče, nezlob se, pexeso a další hry

Hrajete doma s dětmi deskové a jiné hry? To je dobře. Ale vyhrají čistě, anebo jim trochu pomáháte? Necháte je někdy vyhrát jen proto, aby měly radost? Zpočátku to může být motivace. Dítě si bude chtít hrát dál. Ale později byste měli občas vyhrát vy, aby dítě zakusilo pocit výhry i porážky.

Jak se s tím bude vyrovnávat

Ano, samozřejmě, každé dítě je jiné. Některé uteče, některé bude plakat, některé křičet, že už s vámi nikdy hrát nebude. Některé to bude donekonečna rozebírat. Některé bude chtít hrát tak dlouho, dokud nevyhraje. Ale všechny tyto originální způsoby vyrovnávání se s prohrou pro něj budou důležité. Bude znát ten pocit. Bude vědět, jak se zachovat příště.

Jak je to v životě

V životě bohužel taky nemůžeme vždycky vyhrát. Někdy to ani nejde. Například nejde vyhrát nad smrtí, ta zvítězí vždycky. Ale nemusíme chodit až tak daleko. Stačí si představit přijímačky na víceleté gymnázium, nebo na střední školu po deváté třídě, nebo přijímačky na vysokou nebo pohovor do zaměstnání – kolikrát se vám stalo, že jste neuspěli hned napoprvé. A přesto jste se nezhroutili a pokračovali ve svém snažení dál. Dítě, které by bylo zvyklé jen vyhrávat, může takovou pozdější prohru pociťovat jako něco konečného, může mu to způsobit psychické problémy, deprese, nebo by dokonce mohlo sáhnout i po sebevraždě. A to byste jistě nechtěli. Nechte tedy děti prohrávat, ať vědí, že je to součást života. Stejně jako výhra samozřejmě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno