Zdroj foto: Jana Šrámčíková

Jednoduchá rouška: Lámete si hlavu, jak ochránit před nákazou i nejmenší členy rodiny? Střihy na roušky, které po internetu kolují, jsou zpravidla určeny pro dospělou osobu a na obličeje dětí se nemyslí. Pokročilejší švadlenky si určitě dokáží rozměry upravit. Ale co ty, které drží jehlu v ruce jen svátečně?

Pokud mezi ně patříte i vy, pak máme pro vás absolutně jednoduchý návod. Nebude potřebovat ani jehlu ani šicí stroj. A dokonce ani žádný speciální materiál – jen jedno staré bavlněné tričko.

Jak si ušít roušku z trička

Bavlna je v tomto návodu opravdu důležitá. Běžné syntetické materiály totiž nevynikají ani prodyšností, ani velkým efektem v zachycování škodlivých patogenů. Najděte doma tedy starší obyčejné bavlněné tričko a nůžky a můžete začít.

Nejdříve si z trička (ideálně alespoň trochu přežehleného) vystřihněte obdélník zhruba o rozměrech 50×30 cm. Vyrábíte-li roušky pro opravdu malé děti, zmenšete ho na 40×20 nebo ještě méně. Nemusíte vybírat nijak silnou bavlnu, výsledek je vícevrstvý, takže byste si spíš jen zbytečně ztížili dýchání.

Zdroj foto: Jana Šrámčíková

Obdélník přeložte podélně napůl a pak ještě jednou. Vznikne vám poměrně úzký pruh látky. Snažte se skládat přesně, aby na sebe jednotlivé rohy lícovaly. Nedělejte si starosti s tím, že se někde okraje látky třepí nebo něco podobného. Ve výsledku to stejně nebude vidět.

Zdroj foto: Jana Šrámčíková

Obdélník na chvíli odložte a připravte si šňůrky. Zpravidla stačí, odstřihnout spodní lem trička tam, kde najdete husté prošívání. Obstřihnete ho po obou stranách a dostanete dlouhou „tkaničku“. Tu rozstřihněte napůl a o šňůrky je postaráno. Stříhejte pečlivě, abyste nikde podélnou řadu stehů neprostřihli. V opačném případě by šňůrky ztratily svou ceněnou pevnost.

Jakmile máte šňůrky připravené, rozdělte obdélník na třetiny. Klidně si je zkusmo přeložte, pokud nevynikáte dobrým odhadem. V těchto místech pak navažte šňůrky. Utahujte jen mírně, abyste nenarušili pozdější funkčnost roušky.

Poté v těchto místech roušku přeložte tak, aby šňůrky zůstaly v záhybech. Uzlíky natočte tak, aby směřovaly ven. Vnitřní části roušky vložte do sebe, předejdete tak jejímu rozevírání. Nyní máte v ruce již hotovou roušku z trička. A jak si přizpůsobit její velikost?

Zdroj foto: Jana Šrámčíková

Tajemství tkví právě v bohatých skladech. Za horní i spodní ohyb roušky stačí lehce popotáhnout a rázem získáte i ochranu brady a nosu, jejíž velikost můžete přizpůsobit opravdu jakémukoliv tvaru i velikosti obličeje. V tom má tato rouška oproti jiným návodům značnou výhodu. A navíc se obejdete i bez šicího stroje, bavlněných tkalounků apod. Nastavenou velikost můžete lehce zafixovat nití a totéž provést i s volnými rohy (doporučujeme, předejdete tak častému upravování, ke kterému se často uchylují zejména děti).

Zdroj foto: Jana Šrámčíková                           domácí rouška

Jak si roušku na obličej vylepšit

Náš návod je opravdu tím úplně nejzákladnějším. A i když výsledek vůbec nevypadá špatně, určitě je ještě co zlepšovat. Okraje roušky je určitě možné zapošít, aby lépe držely tvar v chvíli, kdy se roušku snažíte vytvarovat přes obličej.

Proužky na zavazování lze samozřejmě nahradit i jakýmkoliv efektnějším materiálem, třeba úzkými tkalouny apod. A pokud nestojíte o nevzhledné uzlíky, můžete šňůrky nebo jejich náhrady ve třetině roušky přímo přišít. Na její tvarovatelnost to bude mít jen minimální vliv.

Jak se o roušku z trička starat

Díky použití 100 % bavlny neublíží této roušce ani velmi vysoké teploty. Po použití ji tedy vložte do hrnce, vodu přiveďte k varu, poté vypněte a nechte vychladnout. Usušte a pro komfortnější nošení ještě přežehlete – a máte hotovo. Roušku lze samozřejmě strčit i do pračky a vyprat na vyvářku.

A v nejhorším případě ji můžete i důkladně po obou stranách přežehlit rozpálenou žehličkou. Nikdy si však již jednou použitou roušku znovu nenasazujte. Sundávejte ji pouze v části za ušima a vždy si po manipulaci s ní důkladně umyjte ruce dezinfekcí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno