Zdroj foto: envato

Už všichni víme, že koronavirus je nejzákeřnější právě pro staré a chronicky nemocné. Jim především hrozí komplikace v podobě napadení plic, dušnosti i úmrtí. Jak ale své staré rodiče můžeme chránit? Jak chránit seniory v rodinách, když hrozí nákaza koronavirem?

Nedávejte jim děti na hlídání

Ačkoliv je to těžké, protože školy jsou zavřené, zkuste najít jiný způsob, jak ohlídáte svoje děti, než dát je prarodičům. Vezměte si home office, ošetřovačku nebo dovolenou, protože se navíc s dětmi budete muset učit. Větší děti to zvládnou samy, hlídání a učení se týká hlavně dětí z prvního stupně základní školy. Budete mít více času na rodinu a děti a možná se dovíte i něco, by vám děti jinak v běžném provozu neřekly.

Denně jim volejte

Svým rodičům a dalším starším příbuzným pro jistotu denně volejte, abyste se ubezpečili, že jsou v pořádku. Jakmile se vám bude zdát, že vykazují příznaky nějaké nemoci, i kdyby to neměl být zrovna koronavirus, zavolejte jim i na dálku záchranku – záchranná služba výborně spolupracuje a můžete ji volat i mezi jednotlivými kraji.

Zdroj foto: pixabay

Přivezte jim nákup

Nenechte rodiče chodit do nákupních center a velkých obchodů. Raději si nechte sepsat nákupní seznam a nákup jim přivezte sami. Nebo jim objednejte dovážkovou službu – pokud je ve vaší oblasti dostupná.

Povídejte si s nimi

Starší lidé jsou mnohem náchylnější k panice a stresu. Často nedokážou rozlišit podložené zprávy a fake news. I když i vy můžete mít obavy, najděte si čas na své blízké a proberte s nimi vše, co je trápí. Uvidíte, že když i vy zpomalíte, bude se vám žít lépe. A když sami někomu pomůžete, jako byste pomohli sami sobě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno