Klasické rozdělení rolí říká, že dospělý je učitel a dítě žák. Vždyť miminko, když se narodí na tento svět, potřebuje svého dospělého doslova pro přežití a vše se od něho učí a přebírá. Vychováváme své děti, učíme je chodit, mluvit, předáváme jim vzorce chování… Ovšem zamysleli jste se někdy nad tím, že i my, dospělí, se máme od dětí hodně co učit? Je pravda, že naše malé ratolesti se toho musí ještě spoustu naučit, ale divili byste se, kolik věcí dokážou děti mnohem lépe, než my dospěláci. Jsou totiž nezkažené, upřímné a hlavně spontánní, což nám dospělým mnohdy chybí, protože jsme to už zapomněli či nás zformovala výchova. Malé dítě je inspirativní bytost – nesnažte se v něm úplně zničit jeho spontánnost, ale naopak se jí snažte také znova naučit, připomenout si ji.

Fantazie a kreativita

Malé děti jsou přirozeně kreativní. Ještě nejsou unavené či znechucené z tohoto světa, naopak mají přirozenou zvědavost a chuť vše zkusit, ochutnat, všeho se dotknout… A to jim já osobně velmi závidím a snažím se to od svých dětí znovu naučit. A fantazie? Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenapadá mě nikdo, kdo by měl bohatší fantazii, než právě děti. Nesnažte se děti násilně dávat nohama na zem, naopak podporujte tyto krásné vlastnosti a učte se od nich.

Radost

Malé děti se dokážou radovat z čehokoli. Ocení maličkosti, dokáží se krásně z plných plic zasmát a přirozeně se zaměřují na to, co jim vykouzlí úsměv na tváři. Potěšit dítě není vůbec obtížné. Za to my dospělí jsme o tuhle schopnost už dávno přišli. Proč se tak málo radujeme? Proč dáváme ve svých životech radosti tak málo prostoru? Podívejte se na své děti jako na zdroj inspiraci a také se naučte radovat se z maličkostí. Budete blíže nejen svým dětem, ale také svému srdci.

Bezpodmínečná láska

A nakonec to nejdůležitější. Děti milují a nic za to nechtějí. Milují své rodiče, vzhlíží k nim a nepožadují nic nazpátek. Láska dospělých nikdy není tak čistá, jako dětská láska. Vždy je tam to „něco za něco“ či nějaké podmínky, na kterých náklonnost stojí. Dětská láska je to nejhezčí, co může být – kéž by to uměli i jejich rodiče…

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na