V době, kdy se stále více rozmáhá veřejný zájem, ale také zájem rodičů o zdravé stravování, je přirozené, že i oni chtějí, aby se jejich děti stravovaly kvalitně. Ne vždy je to snadné. Na jednu stranu je tu čím dál více mladých, které už v raném věku trpí na následky obezity, a na stranu druhou je tu stále mnoho takových, které s jídlem doslova bojují. Máte doma také ratolest, která odmítá jíst? A co s tím můžete udělat?

Zapojte děti do přípravy jídla

Aby si děti vytvořily vztah k jídlu, je nezbytné, aby viděli, jakým způsobem probíhá příprava jídla. Ukažte jim, jakým způsobem lze z obyčejných surovin vytvořit chutné a vzhledově zajímavé jídlo. Děti mají rády barvy, a všechny ocení, pokud jim dáte za možnost například nakrájet zeleninu nebo ovoce, otrhat lístky nebo zamíchat salát. Jako bonus si díky těmto aktivitám s dětmi najdete další společný zájem, ze kterého můžete později udělat rutinu, na níž se oba budete těšit.


Jděte jim příkladem

Znáte přísloví: káže vodu a pije víno? Zejména u dětí tento způsob výchovy rozhodně nefunguje. Je to proto, že se mnohem rychleji učí z toho, co vidí, než z toho, co jim říkáte. Proto si dejte pozor na to, abyste sama jedla zdravě a pravidelně, než o tom začnete poučovat svoje děti.

Hrajte si

V neposlední řadě si s jídlem a celým jídelním procesem vyhrajte. Děti se nerady nudí, proto buďte vynalézavá. Zapojte do jídla co nejvíce barev, upřednostňujte švédské stoly a jiné příležitosti, ve kterých děti mohou projevit svého tvořivého ducha. Zkuste být originální, co se týče prostředí. Vyhledávejte různé zajímavé příležitosti, čas od času si zajděte na piknik, ale hlavně to s dětmi nevzdávejte. Budování vztahu k jídlu je běh na dlouhou trať, ale zejména v pozdějším věku vám za to budou neskonale vděčné.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno