Když se mluví o problematickém početí dítěte v důsledku špatné výživy, všichni si hned představí vyhublou ženu. K problému však překvapivě může dojít i u ženy, která na první pohled má dostatek potravy. Častou příčinou neplodnosti je i nadváha či obezita.

Kromě vaječníků je estrogen produkován i tukovou tkání. Jak dívka dospívá, začíná se jí ukládat tuk v oblasti prsou, zadku a stehen. Formování postavy patří mezi druhotné pohlavní znaky. Takto uložená tuková tkáň následně produkuje estrogen, díky kterému začne dívka menstruovat. Pokud dojde k tomu, že je žena obézní a její váha je tvořená více než z třetiny tukovou tkání, estrogenu je v organismu mnoho. Vlivem vysoké hladiny estrogenu dochází k hormonální nerovnováze, následně poruchám menstruace nebo úplnému vynechání a tím i ztrátě ovulace.

Obezita bývá často spojena i se syndromem polycystických vaječníků (PCO). Důvodem je nerovnováha hormonů v těle ženy, produkuje více testosteronu než by mělo. Vajíčka správně nedozrávají a nedochází tak k ovulaci, problémem obezity tohoto onemocnění je rezistence tkání na inzulín. Tělo se snaží produkovat stále více inzulínu, ale buňky nereagují, vzniká porucha zpracování cukrů a následně obezita, což neplodnost jen znásobí.

Pokud je příčina pouze obezita, jediná cesta jak se dočkat miminka, je zhubnout. Pokud už žena s problematickou váhou otěhotní, nadbytek estrogenů v některých případech může zapříčinit potrat. Komplikace mohou nastat i u porodu, kdy obézní žena nezapojí správně břišní lis a porod se komplikuje. Samotná obezita bývá často spojena s vysokým krevním tlakem, diabetem, což může vyvolat porod císařským řezem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno