Dnes existuje spousta vychytávek, které vám umožní jezdit s dětmi na kole od nejútlejšího věku. Je však potřeba myslet na bezpečnost a vždy raději vše dvakrát překontrolovat. A také se vyvarovat nejčastějších chyb.

Vozík za kolo

Jsou-li děti ještě opravdu malé, že samy ani na kole nejezdí, dobrou pomůckou je vozík za kolo. Můžete si koupit vozík pro jedno dítě, ale i pro děti dvě (např. dvojčata). Vybírejte vozík, který je stabilní, kvalitní, dítě musí být bezpodmínečně připoutané, protože kdyby se vozík překlopil, tak se mu nic vážného nestane. A nebojte, že byste vozík již nevyužili, až děti povyrostou. Může se v něm spokojeně vozit váš stárnoucí pes, který by jinak cyklovýlety s vámi již nedal.

Sedačka za kolo

Stejně staré děti, ale i o něco větší je možné vozit v sedačce za kolo. Bezpodmínečně musejí mít přilbu, celkem dobré jsou i chrániče na kolena, popř. lokty. Nejčastější chybou rodiče-cyklisty, který takto vozí dítě, je, že zapomene, že má dítě za sebou, a kolo o něco opře. (Např. když se staršímu dítěti na samostatném kole stane nehoda a vy mu spěcháte na pomoc.) Pak se ale kolo vahou dítěte převáží a spadne, obvykle to končí odřeninami a pohmožděninami, v nejzávažnějším případě hrozí otřes mozku.

Tažná tyč

Když už dítě jezdí samo, ale jen na krátké vzdálenosti, přikupte si ke svému cyklistickému vybavení tažnou tyč. Tu přiděláte na přední část kola dítěte a za sedadlo svého kola a dítě jakoby táhnete za sebou. Dítě má přední kolo ve vzduchu a nesmí při jízdě brzdit, aby vás nedostalo do smyku. Nejčastějším problémem, kterému můžete v tomto spojení čelit, je, že zadní kolo je příliš dlouho namáhané a praskne vám pneumatika. Avšak není nic jednoduššího než přehodit přední pneumatiku za zadní a můžete jet dál. Výhodou tažné tyče je také to, že je snadno oddělitelná, a dítě může jet i samo, když si na to troufne ono i vy (např. na cyklostezce v lese, kde nejezdí auta, nebo na ulici s kamarády).

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno