Začala škola, a tak je nanejvýš vhodné připomenout dětem pravidla silničního provozu, naučit je bezpečně přecházet a naučit i starší sourozence, aby dokázali pomoci těm mladším nebo prvňáčkům při cestě do školy. Jak tedy naučit děti chodit bezpečně do školy?

Jděte příkladem

První dny stejně nejspíš povedete svoje ratolesti do školy vy, rodiče. Jděte jim tedy příkladem a přecházejte po přechodu, nechoďte na červenou, nepřebíhejte silnici. Dětem ukazujte a vysvětlujte i na příkladech jiných lidí, co je správné a co ne. Vždyť častokrát v jedné sekundě nepozornosti můžete ztratit celý život.

Trasu plánujte

Ještě než vyrazíte poprvé do školy, naplánujte si takovou trasu, která bude nejbezpečnější. Raději přecházejte na přechodu pro chodce než na místě, kde přechod není. Raději využijte přechod pro chodce se světelným semaforem než bez něj. Důležité jsou i dostatečně široké chodníky, ve vesnicích vůbec místo s chodníky. Pokud je možné využít podchod nebo nadchod, naučte na něj děti chodit.

Trasu projděte s dítětem i nanečisto

Než začne chodit samo do školy, projděte si spolu trasu nanečisto a povídejte si o všech nebezpečných místech, které na vás na trase číhají. Můžete také pak zkusit dítko vypustit samotné a jen z dálky jej sledovat, zda si vede dobře, nebo za ním vyslat staršího sourozence.

Pár dobrých rad pro dítě

Naučte dítě:

  1. Udržovat oční kontakt s řidičem, jen tak si může být jisté, že řidič zastaví.
  2. Počkat, až auto skutečně zastaví. (Někdy řidič jede pomalu proto, že sám pracuje s mobilním telefonem nebo si čte. Takový řidič ale nesleduje provoz a na přechodu nezastaví.)
  3. Nemít sluchátka na uších a nekoukat do mobilního telefonu při přecházení.
  4. Rozhlížet se před přecházením, ale i během přecházení.
  5. Nepřecházet tam, kde řidič nemůže dítě vidět (za autem, mezi auty, za autobusem).

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno