Dlouhodobě udržitelná, štíhlá postava, je sen snad každé z nás. Přestože na internetu a v knihkupectvích existuje mnoho různých „zaručených tipů“ a „zázračných diet“, které vás údajně dokáží dovézt k postavě snů, jen málokteré skutečně fungují. Pokud fungují, tak většinou pouze v krátkodobém horizontu a pravděpodobně s rizikem, že ztracená kila naberete zpátky. Proč tedy více nedůvěřovat svému tělu a zkrátka mu pouze dodávat dostatek zdravé stravy a vyhýbat se příliš sladkým, příliš tučným a příliš slaným jídlům? Hubnutí není až taková věda, jak někteří zastánci diet tvrdí. A jaké jsou vůbec největší mýty o hubnutí?

1. Je nutné jíst 5 jídel denně

Tuto „zaručenou radu“ zná snad každý. Měla byste jíst minimálně 5-6 porcí jídel denně. Přestože se jedná o radu, která může v počátcích pomoci někomu, kdo je silně závislý na jídle, rozhodně by se nedalo říct, že se jedná o dlouhodobě udržitelný styl stravování. Z nedávných výzkumů o zdravém životním stylu vyplývá, že čím častěji jíme, tím větší máme sklony k přejídání. Nejjednodušším (a nejpřirozenějším) vodítkem by pro vás tedy měl být hlad. Jezte tehdy, když máte hlad.

2. Nesmíte hladovět

Další poměrně známá poučka, ve které je jen nepatrné zrnko pravdy. Je zřejmé, že pokud se někdo rozhodne hubnout, nejenže zmenší své porce, ale také výživovou hodnotu svých jídel. Přestože do sebe dostáváte dostatek živin, může se stát, že první týden, nebo dva budete zažívat pocity hladu. V momentě, kdy vaše tělo přesedlá na jiný režim, pocity hladu vymizí. Co byste však rozhodně neměla dělat je, úmyslně své tělo ochuzovat o některé ze základních živin, tedy o sacharidy, bílkoviny, anebo tuky. V momentě, kdy je dlouhodobě vynecháte a poté znovu nasadíte, vaše tělo může v obranné reakci začít uchovávat více tukových zásob, než by vám bylo milé.

3. Z ovoce se přibírá

I toto je další mýtus, který proslavili hlavně zastánci tzv. „nízkosacharidových diet“. Základní pravidlo, kterým byste se měla držet je, že „všeho moc škodí“. Vzhledem k tomu, že ovoce obsahuje mnoho vitamínů a živin, ochudila byste se o mnoho důležitých živin. Ovoci se tedy rozhodně nevyhýbejte, jen si dejte pozor, na množství, které konzumujete. Ideální jsou zhruba 3 porce ovoce na den.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno