V prvé řadě má být hračka pečlivě vybraná. Pro zdravý motorický a psychický vývoj dítěte je nejlepší, když se při výběru hračky budete soustředit na následující kritéria.

  1. Vývojová vyspělost dítěte

Kupte hračku, která bude aktuálně vašemu dítěti k užitku. Orientačně se můžete řídit věkem dítěte, pokud je však vaše dítě ve vývoji například mírně opožděné, určitě ho „nepopoženete“ tím, že mu koupíte hračku pro o rok starší dítě. Uvědomte si, koho máte doma, a nesnažte se promítat své nenaplněné touhy z dětství do vašeho dítěte. Dvouleté holčičce nekupujte sadu hlav na česání nebo dvouletému chlapečkovi auto na dálkové ovládání. A kdybyste měli dítě, které je ve vývoji napřed, nebojte se, že jej zabrzdíte tím, že mu nedopřejete super pokrokovou hračku.

  1. Záliby dítěte

Chcete-li hračkou skutečně udělat radost, berte v potaz zájmy a přání dítěte. Samozřejmě, že tento faktor nemůžete vytrhnout z kontextu dalších kritérií, protože koupě kýčovitých nic nerozvíjejících hraček někdy nemusí být úplně dobrý krok. Pokud však vaše holčička touží po stavebnici, nesnažte se ji měnit a kupovat jí ryze holčičí hračky. Buďte však ohledně tohoto bodu rozumní a uplatňujte při výběru hraček vyváženost.

  1. Rozvoj

Pořizujte hračky, které vaše dítě budou rozvíjet, jak po stránce motorické, citové, osobnostní. Existují hry a hračky, které trénují motoriku (stavebnice, kostky, korálky), empatické chování (zvířátka a panenky) nebo třeba určité vlastnosti jako je trpělivost, sebeovládání a umění prohrávat (stolní hry).

Vždycky, když budete v obchodě v rychlosti sahat po zářivé, moderní hračce, uvědomte si, jestli v sobě skutečně nese potenciál. Jestli je přiměřená vývoji vašeho dítěte, jestli se mu bude líbit a jestli s sebou nese také nějakou přidanou hodnotu. Možná si říkáte, že snad každá hračka nemusí projít tímto schvalovacím řízením. Nemusí, ale pokud chcete dítě znuděné milionem věcí, které další hračku akorát tak po hodině hraní mrskne do kouta, dítě, které nemá žádnou fantazii, tak kupte klidně celé hračkářství.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na