Zdroj foto: envato

Multitasking: My matky jsme pyšné na naši superschopnost zvládat více věcí najednou. Dokážeme být doma s dětmi a přitom uklidit a uvařit. Dokážeme vybarvovat omalovánky a telefonovat s babičkou, holit si nohy a vymýšlet jídelníček. Některé simultánně prováděné činnosti jsou naprosto neškodné – jako třeba sledování televize a žehlení nebo vaření a poslouchání audioknihy. Ale jiné společně prováděné aktivity můžou být pro naši psychiku, dítě a rodinu velmi zatěžující a nezdravé. Proč?

Multitasking není tak efektivní, jak se zdá!

Přiznejme si to, ale pokud děláme více důležitých činností najednou, nastává velké riziko toho, že minimálně jedna z nich nebude odvedena dobře. Pokud jsme schopni svou mysli soustředit na jednu činnost, nejspíš ji dokončíme dřív a budeme schopny jít více do hloubky. Proto je dobré intelektuálně náročné činnosti provádět, když děti spí, jsou pryč, dívají se na pohádku nebo si úplně samy hrají.

Multitasking nám nedovolí vychutnat si čas s dětmi naplno

Znáte to. Ano, vy přece stavíte s dítětem lego, ale druhou rukou odepisujete na zprávy nebo třeba uklízíte poházené hračky. Od stolní hry neustále odbíháte do kuchyně, abyste v ní trochu uklidila. A výsledek? Vy jste rozlítaná a dítě nespokojené. Možná tak nevypadá, ale věřte, že dítě velmi dobře vycítí, že prakticky nikdy nejste stoprocentně s ním a pořád řešíte dalších třicet věcí.

Zdroj foto: envato

Rozmyslete si, co je skutečně důležité

Jsou úkoly, které musí být splněny. Zaplacené účty, práce odvedená z domova, uvařená večeře. Jenže pak přichází činnosti, kterým věnujeme svůj čas, přitom nejsou příliš důležité. Činnosti, které vyměňujeme za kvalitně strávené chvíle s dětmi. Projíždění bazárků, čtení novinek, poklízení hraček osmkrát za den (stačilo by asi jednou večer, fakt se nic nestane).

Odložte telefon a věnujte se dětem půl hodinky na plno

Během dne si vyhraďte blok nebo pár bloků, podle věku dítěte, které se rozhodnete strávit jen s ním. Odložte telefon, neřešte, že je třeba vyložit myčku a objednat se k doktorce. Prostě buďte spolu a hrajte si. Tahle investice se vám vyplatí. Dítě pozná, že o něj máte zájem a jste schopna na něj soustředit celou svou pozornost. O to snáze vás potom nechá jít a v klidu si dodělat, co potřebujete.

Dítě potřebuje klidnou, spokojenou matku, ne ulítaný uzlíček nervů. Tak na to mysleme.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno