Zdroj foto: pixabay

Méně času na internetu: Je to tak snadné. Jedno odemknutí obrazovky a celý svět vám leží u nohou. A jak praktické je mít vše v jenom „balíčku“. Navigace, MHD spojení, budík, slovník, internetové bankovnictví, ale také sociální sítě, hry a naprosto zbytečné aplikace.

Dnešní doba nahrává roztroušené pozornosti. Sami si často nalháváme, že jsme schopni se plně soustředit na dítě, a přitom scrollujeme obrazovku. To není dobře. Pokud se osvobodíme od neustále přilepeného palce na obrazovce, bude se nám snadněji dýchat a lépe žít.

Proč zredukovat čas strávený na mobilu?

  1. Budete mít čas na důležitější věci

Divili byste se, kdybyste si spočítali, kolik času na mobilu promarníte. Když se naučíme nepoužívat jej zbytečně, zjistíme, že se můžeme věnovat užitečnějším aktivitám.

  1. Budete více v klidu

Málokdo si to dokáže přiznat, ale neustálý kontakt s telefonem není dobrý pro naše soustředění, pro naši vyrovnanost a pro náš klid. Čím méně závislého klikání, tím více pohody.

  1. Jdete dětem příkladem

Vadí vám, když by děti místo společných aktivit raději trávily čas samy se svými telefony, ale přitom při večeři vyřizujete zprávy nebo si čtete novinky? Děti se neučí tím, co od vás slyší, ale tím, co u vás vidí.

Zdroj foto: pixabay

Jak na to?

Pokud jste se rozhodli, že se chcete zkusit vymanit ze smartphonového šílenství, bude to chtít dostatek silné vůle.

  • Promažte aplikace

Ano, vymažte ty, které nepoužíváte, ale odstraňte i ty, které vám berou více, než dávají, ano přesně ty, které máte tendenci neustále kontrolovat a projíždět. Můžete se do nich podívat přece jednou denně přes notebook, ne?

  • Buďte staromódní

Jste-li ve fázi, kdy potřebujete čas na telefonu minimalizovat, je třeba změnit určité návyky. Pořiďte si papírový diář, poznámky si pište do notýsku, kupte si stolní budík a na e-knihy používejte čtečku.

  • Vědomě telefon odložte

Když se rozhodnete, že budete věnovat čas dětem, nechte telefon v jiné místnosti, aby vás nelákal. Rovněž na noc se i ze zdravotního hlediska doporučuje mobil nenechávat vedle vás na nočním stolku. Také u společného jídla s rodinou je dobré nastavit bezmobilové pravidlo.

Změna může být ze začátku náročná, ale každý kdo se touto cestou vydal, nelitoval. Budete se cítit volněji, naučíte se lépe nakládat s časem a vytvoříte dobré rodinné zázemí založené na osobním kontaktu, věnování pozornosti a společně strávených chvílích.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno