Taky máte pocit, že dětství prožité v 21. století je až hříšně krátké? Sotva se z nemluvněte začne klubat dítě, už umí zacházet s mobilem lépe než vy a v deseti letech ho hračkou na Vánoce tak akorát urazíte. Sebekriticky je však třeba si přiznat, že často za touto akcelerací dětství stojí právě rodiče. Jak vychovávat, aby vaše dítě zůstalo co nejdéle šťastné a bezstarostné?

Přestaňte předbíhat své děti

Děti se vyvíjejí postupně, a pokud jim podněty a předměty, se kterými by se měly seznámit mnohem později, předložíte dříve, než je to vhodné, přeskakujete krátké etapy jejich vývoje a zkracujete jim tak dětství. Pojďme se na to podívat konkrétně.

Začíná to elektrickými vláčky a čůrajícími panenkami ve dvou letech. Na těchto hračkách není vůbec nic špatného, ale jestliže malé dítě obklopíte hračkami, které si prakticky hrají samy, brzy se začne nudit a bude požadovat vyšší a vyšší standart, takže mu nakonec skutečně k pátým narozeninám slavnostně předáte tablet a k šestým mu prozradíte heslo na Wi-Fi. Proto zkuste uvažovat rozumně, nezahlťte dítě kopami hrajících hraček. Nechte, ať se pozvolna a přirozeně rozvíjí jeho motorika i jeho představivost a sledujte, jak originálně si vyhraje s „obyčejnými“ hračkami.

Dopřejte dětem co nejvíce pohybu venku v přírodě

Další nesmírně důležitá rada. Stráví-li tříletý prcek 12 hodin doma, z toho 3 hodiny aktivně posedává před televizí a dalších 9 ji podvědomě vnímá, pácháte na něm škody. Máte-li tu možnost, berte děti ven tak často, jak je to jen možné a ideálně za každého počasí. Kromě adekvátního rozvoje jejich osobnosti docílíte také toho, že padnou do postele vyčerpáním a vy budete mít klid.

Neuspěchejte pořízení tabletu či mobilu

Nevěřte svým dětem, že všechny děti ve třídě už HO mají. Není to pravda. Každopádně, i kdyby tomu tak bylo, v předškolním věku se užívání virtuálních technologií vůbec nedoporučuje, protože děti ještě nedokáží rozpoznat, zda se jedná o realitu, nebo fikci. Buďte však opatrní také ve starším věku. Několikahodinové používání těchto přístrojů nic dobrého nepřináší.

Naučte se vypínat televizi

Není nutné, aby běžela celý den. Děti, které jsou jejímu vlivu pravidelně vystaveny, se pak často chtějí inspirovat tím, co tam viděly. Většinou to není nic, co by rodiče rádi podpořili.

 

 

Vychovat dítě v dnešním světě není nic jednoduchého, ale pokud budete jednat moudře a budete ochotní pozměnit některé své zajeté návyky, sklidíte ovoce své snahy – děti, které jdou v osmi letech raději ven, než aby sledovaly na své oblíbené youtubery, děti, které v desíti letech nemají facebook a na něm svoje fotky, za které se jednou budou stydět, děti, jejichž nitro nebude zničeno vymoženostmi dnešního světa, které dobře slouží, ale špatně panují. Nikdo neříká, že se máte odstěhovat na samotu u lesa, ale vybírejte, co a koho necháte působit na své dítě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno