žena u zrcadla

Učme se od dětí

Všichni se rodíme s tím, že máme rádi sami sebe. Je to přirozené. Malé děti respektují své potřeby, jsou šťastné z maličkostí, beze strachu projevují své emoce, jsou bezprostřední, nebojí se prosadit. Výchova mnohé z nás ale bohužel naučila, že mít se rád značí namyšlenost, říkat „ne“ je drzost a že je ušlechtilé myslet víc na druhé, než na sebe. Ale tyto myšlenky nemají s pokorou a ohleduplností, na kterou si zkouší hrát, společného zhola nic.

Samozřejmě je skvělé být ohleduplný a pokorný, jsou to jednoznačně dobré lidské kvality. Ale nikdy ne na úkor sebe. Ve výsledku je to kontraproduktivní. Protože pokud budete hledět jen na požadavky lidí kolem vás a na sebe budete zapomínat, ta studna vyschne a nezbyde z vás vůbec nic. A tedy nebudete moci dávat lásku ani ostatním. Už se to nezdá tak ušlechtilé, že?

žena v přírodě

Sebeláska je základ…

Základ šťastného života. Jak taková sebeláska vypadá? Vnímáme se, jako jedinečné bytosti hodny lásky a úcty. Jsme si vědomi jak svých kvalit, tak i nedostatků, na kterých se snažíme pracovat, ale i s nimi se přijímáme. Protože se máme rádi, dokážeme si správně nastolit hranice, uvědomujeme si svou hodnotu, umíme říkat „ne“, když to tak cítíme, vnímáme své potřeby a zkrátka žijeme v míru se sebou samým. Není to sobectví. Protože jedině když milujeme sami sebe, můžeme skutečně milovat i ostatní. Když se nemáte rádi, tak to, co dáváte druhým vám bude chybět. Když se rádi máte, láska se násobí.

Chvalte se

Vytvořte si rituál. Třeba si každé ráno stoupněte před zrcadlo a nahlas si řekněte, co se vám na sobě líbí a nebo se pochvalte, jak vám to dnes sluší. Popřejte si úspěšný den. Prostě a jednoduše se k sobě chovejte láskyplně. Zpočátku si možná budete připadat úsměvně, ale časem pro vás bude toto cvičení naprosto přirozené a pocítíte pozitivní vliv těchto afirmací na váš život.

Rozmazlujte se

Hledejte způsoby jak podporovat lásku k sobě. Hledejte ji v každém okamžiku, nezapomínejte na sebe a myslete na to, jak se odměnit, udělat si radost a odreagovat se. Je důležité zpříjemnit si život se sebou samým, protože vztah k sobě je vztah na celý život.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno