Vaše nedávno narozené miminko z plných plic pláče, až je v obličeji celé červené, vidíte stékající slzy, nešťastný výraz a celé tělíčko křečovitě sevřené. Může vás napadnout více důvodů, co by se mohlo dít. Trápení s bolavým bříškem? Mokrá plenka? Počínající nemoc? Vše zkontrolujete, ale dítě plakat nepřestává. Co dalšího můžete dělat?
Miminka sice nepláčou zcela bezdůvodně, ale může být těžké tu pravou příčinu nespokojenosti najít. Ne vždy je možné to poznat dle chování dítěte, jen stěží se jej zeptáte. Je však podstatné na pláč miminka reagovat co nejvíce s klidem. Miminko tím od rodičů získává jasnou zpětnou vazbu na svůj projev. Mělo by se tedy cítit v bezpečí a vědět, že rodiče se mu budou snažit pomoci se vší svou láskou a nebudou propadat panice.
Náročný „čtvrtý trimestr“
Někdy se období prvních tří měsíců označuje jako čtvrtý trimestr. U novorozence vlivem nezralosti nervové soustavy snadno dojde k jejímu přetížení. To je dáno ohromným množstvím nových vjemů, které miminko bezprostředně po narození získává na každém kroku. Vlivem je prostě pláč, jelikož miminko si se zpracováním podnětů neví rady. Můžete mu pomoci tím, že u něj navodíte pocit klidu, který zažívalo, dokud bylo u maminky v bříšku.
Pevné zavinutí
Pocit, který miminko zažívalo před narozením, lze napodobit pevným zabalením dítěte do plenky nebo deky. Existují i zavinovačky vybavené suchými zipy, pomocí nichž miminko velmi rychle zavinete tak, aby nemohlo máchat ručkama. Na některé děti toto působí opravdu během chvíle. Dojde k jejich zklidnění a obvykle velmi brzy spokojeně usínají.
Blízkost maminky
Miminku může pomoci též nošení v šátku. Obvykle upřednostní, pokud s ním chodíte, jelikož houpavé pohyby mu opět připomínají pobyt v děloze. Některá děťátka se zklidní, pokud si je vezmete do postele nebo nabídnete prs. Vyzkoušejte i různé polohy nošení děťátka – některá mu může být výrazně příjemnější než jiná.
„Příjemná“ hudba
Pomoci může příjemná hudba. Zkuste miminku zazpívat ukolébavku nebo jinou písničku. Jemně s děťátkem pohybujte nebo pomalu tancujte po místnosti. Můžete vyzkoušet různé druhy hudby, na které miminko reaguje nejvíc. Křečovitě sevřené tělíčko se během příjemného rytmu snáze uvolní a zklidní se.
Mnoho novorozenců takovýmto uklidněním reaguje i na tzv. bílý šum. Můžete vypozorovat, že miminko snáze usíná při různých velmi monotónních zvucích – kapky deště na parapet, spuštěný vysavač, tekoucí voda nebo fén. Nahrávky těchto zvuků dnes můžete pouštět i z internetu.
Pohyb venku nebo uvnitř
Stejně jako může miminko uklidnit nošení a drobné pohupování v náruči, může se mu zalíbit i jiný druh pohybu. Na někoho působí kolébání v dětském lehátku, jiná miminka snadno usnou v momentě, kdy je naložíte do auta a ujedete necelý kilometr. Pohyb spolu s pobytem na čerstvém vzduchu kombinuje jízda v kočárku. Některá miminka při drncání usínají venku, ale i doma, kde mohou rodiče jen mírně hýbat kočárkem, a mají poklidný spánek svého potomka zajištěný.
Vlastní oddych
Při péči o miminko nezapomínejte sami na sebe. Některé děti mohou být v prvních týdnech života náročnější než jiné a je důležité, aby se dobře cítili i jejich rodiče. Pokud budou vystresovaní, snadno to přenesou i na své miminko. Najděte si proto každý den aspoň chviličku na sebe a svého partnera. Pokud je to potřeba, zapojte do péče babičky nebo další příbuzné, kteří se mohou během dne projít a vzít s sebou do kočárku malého nezbedu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
A zásadní věc je nakrmit?