Angína je nemoc, která se nejčastěji projevuje zánětem krčních a okolních lymfatických uzlin. Může být způsoben několika různými původci. Angína může být virového, bakteriálního a méně často plísňového původu. Infekce může postihnout buď jenom samotné mandle, nebo se může pojit s jiným onemocněním.
Jakým způsobem se angína projevuje?
Inkubační doba je od několika dnů do zhruba jednoho týdne. Průběh nemoci je pak závislý na typu angíny. V případě virové nákazy bývá nejčastější příčinou kapénková infekce. Bakteriální angínu způsobují stafylokokové, pneumokokové, nebo streptokoková infekce.
Onemocnění angínou podporuje změna počasí a obecně chladnější období a nejčastěji jimi děti onemocní v zimě, nebo na jaře. Začátek průběhu nemoci bývá u všech angín podobný. Začíná celkovou slabostí organismu, bolestí ve svalech a kloubech a charakteristická je především stále se stupňující bolest v krku spolu s otokem. Přítomná může být také zvýšená teplota.
V případě virové angíny uvidíte při pohledu na mandle červené zduření a může se objevit také výsev červených pupínků. Neměly by mít ale tendenci k hnisání. K těmto příznakům se obvykle připojí také kašel, nebo rýma. Teploty by měly odeznít do několika dní od prvních projevů onemocnění. V tomto případě není nutné nasazovat léčbu antibiotiky.
V případě hnisavé (bakteriální) rýmy při pohledu do krku uvidíte na mandlích kromě červeného zduření také hnisavé pupínky. Pro dítko bývá velmi bolestivé polykání a může mít dokonce problém s řečí. Celkově bývá celý průběh o něco komplikovanější. V tomto případě je vhodné udělat výtěr z krku a zjistit původce onemocnění.
Léčba angíny
Při léčení angíny rozhodně nepodceňujte dostatečný odpočinek, klid na lůžku a také zvýšený přísun teplých tekutin, který by měl bolesti v krku ulevit. Nikdy nepřerušujte léčbu antibiotiky.
Více článků najdete na portálu mamci.cz