Dnešní doba je zajímavá v tom, že se mezi lidmi poměrně zásadním způsobem liší názory na mateřství, početí, a především na věk prvorodiček. Zatímco někteří zastávají striktní názor, že čím dříve, tím lépe, další mají dojem, že čím později má žena první dítko, tím vyrovnanější je matkou. Kde je tedy pravda a jaký je ten správný čas na miminko právě pro vás?
Čistě z biologického hlediska je pro ženu nejvýhodnější mít děti skutečně „co nejdříve“. Mladší ženy jsou zcela určitě energičtější, do jisté míry zdravější a „plné sil“. Navíc je pro ně početí většinou mnohem snazší než pro zralejší ženy. To ovšem neznamená, že pro ženy v pokročilejším věku je nemožné otěhotnět. Dokud má žena pravidelný menstruační cyklus, přirozeně to znamená, že je její tělo připravené na početí. Jen je potřeba počítat s tím, že to pro ni pravděpodobně bude z fyzického hlediska náročnější. A to nejen samotný porod, ale celkově péče o dítko.
Záleží také na zralosti matky
Druhou stranou mince je psychická zralost matky. Ženy, které rodí brzy, bývají často v jistém smyslu nevyspělé, nepřipravené a nemohou svým dětem předat zdaleka tolik životních zkušeností jako matky v pokročilejším věku. S ohledem na větší množství životních zkušeností bývají starší ženy k dětem mírnější a reagují na jejich občasné rozmary s daleko větším nadhledem než ty mladší.
Věk prvorodiček je tedy do jisté míry skutečně individuální a všechno má svá pro a proti. Je tedy na ženě, aby zvážila, zda je na dítko připravená a zda si je jistá, že mu může v současné životní fázi předat všechno, co potřebuje. Snad nejbezpečnějším vodítkem ale stále zůstávají tzv. „biologické hodiny“, tedy přirozená ženská touha po tom, založit rodinu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz