Miminka mohou plakat z různých příčin a je to jejich jediný komunikační prostředek, jak sdělit, že mají hlad, potřebují přebalit nebo prostě trpí nějakou jinou nepohodou. Zkušená maminka již podle druhu pláče ví, co její drobeček potřebuje. Začínající maminka se musí učit – většinou metodou pokus-omyl. Přesto to nevzdávejte a miminko nikdy nenechte vyplakat. Jen se tím vyčerpává a je frustrované, že nedochází k uspokojení jeho potřeb.

Proč miminko pláče

 1. Má hlad – jestliže pláče 3 a více hodin po tom, co jste jen naposledy kojila nebo krmila, bude mít nejspíš hlad.
 2. Potřebuje přebalit – necítí se komfortně, protože má mokrou plínku.
 3. Je mu zima, nebo teplo – sáhněte miminku na zátylek, jestli není zpocený a miminku není teplo, anebo naopak studený a miminku není zima.
 4. Něco ho bolí – nejtěžší je u miminek zjistit, co ho bolí, popř. jaká nemoc by jej mohla sužovat. Rýmu a kašel asi poznáte, bolest v oušku můžete jen předpokládat, když se ouška dotknete a miminko pláče ještě víc než předtím.
 5. Nudí se – miminka starší než 3 měsíce už nevystačí jen s krmením a spaním, vyžadují také nějakou „akci“. Upoutejte jeho pozornost a něco mu ukazujte, vyprávějte nebo zpívejte.
 6. Nemůže usnout – pokud je miminko přetažené, např. dlouho nespalo anebo je přehlceno podněty (dlouhá návštěva), pak pláče, protože mu nejde usnout. Vezměte jej do zatemněného prostoru a pokuste se jej uspat. Jak na to, vám řekneme v následujících krocích.

Jak uspat malé miminko (od narození do cca 4 měsíců)

 • Miminko zabalíme do zavinovačky, aby se cítilo jako v maminčině bříšku.
 • Položíme jej na bok, vezmeme do náruče obličejem k sobě.
 • Můžeme mu nabídnout prs nebo dudlík (podle toho, co upřednostňujete).
 • Jemně jím pohupujeme.
 • Zpíváme mu potichu ukolébavku, nebo pustíme klidnou pomalou hudbu. Dobře funguje i syčení (šššš) nebo třeba puštění fénu nebo vysavače – prostě jakýkoliv monotónní zvuk, na který je zvyklý z dělohy.

A proč se nemá nechat miminko vyplakat?

Jednoduše proto, že pláčem dává najevo své potřeby. Dokud se nenaučí mluvit, ani jiný prostředek komunikace nemá. A tak zatímco větší dítko klidně můžete nechat vedle v pokoji vyvztekat (pokud tedy netrpí záchvaty vzteku, při kterých ztrácí vědomí), tak miminko nenechávejte vyplakat nikdy. Někdy totiž miminko pláče tak dlouho a usilovně, až se pozvrací, a v tom případě by mohlo bohužel dojít i k udušení miminka.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno