Jsou šťastlivci, kterým se při slově migréna nevybaví nic. Žádná bolest, žádné nepříjemné pocity, žádné trápení. Tito lidé patří do vzácné kategorie šťastlivců, kterým se vyhnulo opravdu velmi nepříjemné strádání. Kdo však na vlastní kůži někdy zažil, co vše migréna dovede a co obnáší, jediné, co by si přál je, aby se ta nesnesitelná bolest již nikdy nevrátila.
Jak ji poznat?
Migréna se projevuje tepavou, bušivou, pulsující akutní bolestí, která se vyskytuje nejčastěji okolo očí či spánků. Často postihuje pouze jednu polovinu hlavy, z čehož vznikl i její název. Půl hlavy totiž znamená v řečtině hemicranium, díky čemuž bylo zajímavým způsobem odvozeno slovo migréna.
Bolest se může rozšiřovat z jedné, ale i obou částí hlavy, a pokud ji nezačnete léčit, je schopna se vás držet klidně i tři dny v kuse. Celé migrenózní bolesti většinou předchází fyzická aktivita.
Mezi hlavní a typické příznaky, které signalizují, že se blíží migréna, patří tzv. aura. Jde o „vidění nejasného světla“, které nemocný většinou na počátku bolesti může pozorovat. Dále může dojít k dočasné ztrátě periferního vidění, či jiným poruchám zraku. Z celkových příznaků je typická závrať, pocit na zvracení, mdloby, člověk je velmi citlivý na jakoukoli intenzitu hluku či blikající světlo. Často vznikají u žen během menstruace, přičemž bolest může trvat několik hodin, ale i dní.
Proč vůbec migréna vzniká?
Jasná a přesná příčina známá není. Je však opředena mnoha faktory, které se na vzniku migrény mohou podílet. V prvé řadě jde o genetickou záležitost, trpí-li jí babička, jde dost dobře možné, že dcera i vnučka budou nechtěnými nositelkami migrenózních bolestí. Svoji roli hraje stres, velké užívání alkoholu či nikotinu, nebo užívání hormonální antikoncepce. Dehydrovaní lidé mohou snáze dostat migrénu, stejně jako lidé nedodržující pravidelný spánkový rytmus, nebo ti, co užívají vasodilatační léky, tedy medikamenty na rozšíření cév.
Během migrény jsou totiž krevní cévy v mozku vystaveny křeči. Ta způsobí jejich stlačení, následné rychlé rozšíření, čímž dochází k uvolňování chemických látek, které vyvolávají zánět a pulsující svíravou bolest.
Co s tím?
Lidé, většinou jde o ženy, trpící migrénami obvykle sahají po analgetických tabletách, které mohou, ale ne vždy, od bolesti pomoci. Zná-li dotyčný své tělo a ví, že migrény ho provází v životě poměrně často, není na škodu si zajít k lékaři, který předepíše silná analgetika, přímo antimigrenika, co od tupé bolesti rychle pomohou.
Předejít nepříjemným příznakům však můžete i vy sami. Někdy si stačí lehnout do klidné temné místnosti, vypít si šálek tekutiny (ne však kofeinové kávy) a dopřát svému bolavému mozku spánek. Dlouhodobé vyčerpání a únava si někdy také vyberou svoji daň, a to právě v podobě migrény.
Občas přispěje k migréně i nízká hladina cukru v krvi. Je proto dobré, si hlídat pravidelnou pestrou stravu, navíc s obsahem hořčíku, jehož nedostatek se projevuje opětovnými nepříjemnými bolestmi. Do jídelníčku je žádoucí zavést jídla bohatá na tryptofan, což je aminokyselina, která podporuje vyvážené hladiny serotoninu v mozku. Jeho nerovnováha totiž může způsobit vznik migrény, přičemž tryptofan je zodpovědný za jeho rovnovážnou hladinu.
Strava bohatá na vitamín C je přírodním prostředkem proti bolestem hlavy, jelikož tlumí tvorbu prostaglandinů, což jsou látky hormonální povahy ovlivňující stahování cév. Důležité je také zavést do jídelníčku látky s nízkým obsahem soli, ale vysokým obsahem draslíku. Typickým představitelem jsou třeba brokolice, banány, celer, brambory, chřest či zelí.
Čemu se spíše vyhnout?
Dávejte si také pozor na potraviny, které naopak vznik migrény mohou podpořit. Jde zpravidla o dusitany (obsaženy v párcích, slanině či uzeninách), tyramin (najdete ho v červeném víně, feferonkách či vyzrálých sýrech), dále taniny (v čaji, jablečném džusu či v ořeších) či glutamát sodný.
Máte-li pocit, že právě ona jídla s obsahem výše zmíněných látek jsou spouštěči bolestivých stavů, doporučuji taková jídla vůbec nejíst. Je možné, že pokud je z jídelníčku nadobro vyloučíte, zbavíte se bolesti a budete se cítit jako na novém světě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz