Předčasná menopauza je stav, kdy dojde k vyhasínání funkce vaječníků už před čtyřicátým rokem. U většiny žen dochází k menopauze mezi 45. a 50. rokem. Ve vaječnících se vyčerpá zásoba vajíček, ty se vytvoří v nitroděložním vývoji a nové nepřibývají. Následuje poslední menstruace. Než k tomuto dojde, předchází období, kdy žena pociťuje specifické příznaky. K předčasné menopauze může dojít i ve třiceti, dokonce ve dvaceti. Nezřídka se vyskytuje mezi modelkami nebo sportovkyněmi, které mají nízké procento tělesného tuku. Velmi často stačí přibrat na váze a menstruace se opět nastartuje. Pokud ani po přibrání nedojde k nápravě, je načase navštívit lékaře.
Co je příčinou?
- autoimunitní onemocnění (tělo produkuje protilátky proti vlastním vaječníkům)
- genetické dispozice
- infekce (např. TBC, příušnice)
- stres
- špatná výživa, nízká hmotnost
- chemoterapie, radioterapie
- chromozomální poruchy (Turnerův syndrom)
- onemocnění štítné žlázy
- syndrom polycystických ovárií
- příčina může být nezjištěna
Žena pociťuje stejné příznaky jako u fyziologického klimakteria. Návaly horka, nespavost nervozita, poruchy menstruačního cyklu (cykly se zkracují nebo prodlužují), bušení srdce, snížení fyzické zdatnosti.
Žena by měla navštívit lékaře, kde ji čeká odběr krve, zjišťují se hladiny hormonů a ultrazvuk. Dle výsledků lékař nasadí vhodnou hormonální léčbu.
Největším strašákem předčasné menopauzy je možnost početí potomka, ty se samozřejmě v souvislosti s tímto problémem snižují. Neznamená to však, že žena nemá žádnou možnost. Pokud se přirozenou cestou nedaří početí, existují alternativy jako umělé oplodnění nebo darovaná vajíčka.
Předčasné menopauze 100 % předcházet nejde, gynekologové však radí jistá preventivní opatření jako nekouřit, dodržovat zdravý životní styl, udržovat se v kondici, nepít přemíru alkoholu, neoddalovat těhotenství do pozdějšího věku. Dnešní ženy vypadají lépe a jsou v lepší kondici než před desítkami let, ale stárnutí vaječníků probíhá pořád stejně.
Více článků najdete na portálu mamci.cz