Pro nastávající rodiče je více než důležité, aby byly dostatečné informovaní o tom, na jakou podporu ze strany státu mají v době očekávání potomka a také v době po porodu nárok. Peněžitá pomoc v mateřství oproti rodičovskému příspěvku totiž není univerzální, ale je určena pouze pro ty ženy, které byly v předchozích několika letech plátkyněmi nemocenského pojištění, tedy byly zaměstnané, anebo podnikaly a nemocenské pojištění si ze své vůle hradily.
Peněžitá pomoc v mateřství je příspěvek, který se vyplácí po dobu 6 měsíců. Nastoupit na mateřskou mohou ženy 6–8 měsíců před termínem porodu. V případě, že porodí předčasně, náleží jim mateřská ve výši 22 týdnů. Pakliže žena porodí dvě, nebo více dětí, mateřská dovolená se jim naopak prodlužuje na 37 týdnů. Které ženy mají nárok na mateřskou dovolenou?
Nárok na mateřskou dovolenou vzniká všem ženám, které jsou v době nástupu na mateřskou dovolenou plátkyněmi nemocenského pojištění, případně jsou v tzv. „ochranné lhůtě“, která je dlouhá 180 dní od zániku nemocenského pojištění. Zároveň by se tyto ženy měly podílet na platbě nemocenského pojištění alespoň 270 kalendářních dní v předchozích dvou letech, předtím, než zažádají o peněžitou pomoc v mateřství. Výplata této dávky podléhá Správě sociálního zabezpečení. Abyste vám byla schválena, je zapotřebí, aby žádost o mateřskou podporu vyplnil váš ošetřující lékař, nebo gynekolog. Vy žádost následně předáte svému zaměstnavateli. V případě, že podnikáte, musíte žádost sama zaslat na Správu sociálního zabezpečení.
Na mateřské dovolené si můžete také přivydělávat, nicméně podmínkou je, že zaměstnavatel nesmí být shodný s tím, u kterého jste pracovala před nástupem na mateřskou. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat také otec za stejných podmínek, na základě písemné dohody s matkou. Přesnou výši mateřské dovolené si můžete snadno spočítat na jedné z online kalkulaček.
Více článků najdete na portálu mamci.cz