Masopustní koblihy: Masopustní veselí je momentálně všude v plném proudu, a jelikož k dobré zábavě neodmyslitelně patří i dobré jídlo, příprava domácích koblih je sázkou na jistotu. Možná namítnete, že koblih se dá dnes běžně koupit v každém pekařství, s čímž nelze než souhlasit. Ale od těch domácích se přece jen liší. Rozdíl je jednoznačně v chuti. Protože jídlo, které hospodyňka připraví doma a s láskou, má o poznání lepší chuť a „šmak“. Nevěříte? Tak si zkuste pár masopustních koblížků vytvořit doma a uvidíte…
O zdravé výživě to není
Dejte dnes vale štíhlým siluetám, zapomeňte na množství cukrů a tuků, které pozřete, nehleďte na energetické příjmy a nevolejte výživové poradce. Dnes si jen užívejte pozitiva, která mohou jídla přinášet, a ničím jiným se nestresujte. Copak se vám nesbíhají sliny při pomyšlení na do zlatova usmažené voňavé koblížky s porcí marmelády a šlehačky? Však ono jedno malé zhřešení ještě nikomu neublížilo. Navíc ten nadcházející 40denní půst všechny malé prohřešky zdaní, tak proč se jednou pěkně nezdravě nenajíst?:-)
Masopustní údobí, tedy půst od masa?
Již po mnoho staletí se ve většině domácností zachovává křesťanská tradice, která nutí všechny hospodyně pečující o rodinný krb, aby v den počátku půstu připravily mísu plnou voňavých koblihů. První den půstu spadá na tzv. popeleční středu, kdy se původně měla celá rodina zdržet od masa a masných výrobků. Následujících 40 dní znamenaly pro křesťany ztišení a přípravu na největší svátek v roce, tedy Velký pátek. To je den ukřižování Ježíše Krista a zároveň druhý den, kdy většina lidí dobrovolně nejí maso.
Lidé se během půstu zříkali nejen plných talířů, ale také oslav, svateb či plesů. Žili ve střídmosti a zklidnění. Velký pátek je vlastně předzvěst ukončení postní doby a tedy i opětovné těšení se na dobu veselí a radosti. Což občas velmi razantně dokazují chlapci a muži na Červené pondělí.
Jak na voňavé koblížky?
Ale zpět ke zmíněné pochoutce. Kdo by si rád koblihy připravil, udělal radost rodince nebo se blýsknul před kolegyněmi v práci, může zkusit následující recept. Je jednoduchý a výsledek stojí za to.
Přísady:
- 250 ml mléka
- Kostka kvasnic
- 80 g krupicového cukru
- 400 g polohrubé mouky
- 100g hladké mouky
- 60 g másla
- 2 žloutky
- 3 lžíce rumu
- Špetka soli
Příprava:
Nejprve rozmíchejte kvasnice ve trošce vlažného mléka, přidejte lžíci cukru, lžíci hladké mouky a nechte vzejít kvásek. Poté utřete změklé máslo s cukrem, přidejte žloutky, mouku, kvásek, zbylé mléko, rum a trošku soli. Důkladně promíchejte, zadělejte těsto a nechte cca 60 minut (i více) kynout.
Z vykynulého těsta oddělujte lžící malé bochánky, které v ruce dolaďte do kulatého tvaru a nechte zhruba 10 minut na válku ještě kynout. Kdo je zvyklý dávat marmeládu dovnitř, z malé kuličky si rozválí placičky, do kterých dá lžičku marmelády. Poté koblih zabalí tak, aby marmeláda nevytékala, a nechá ještě chvíli kynout.
Je ale také možné, přidat marmeládu až na usmažený koblížek. Jednak je příprava takového jídla časově méně náročná a jednak, marmeláda z koblihu občas vyteče, a celá práce nevypadá zrovna nejlépe. Záleží však na zvyku a možnostech každé kuchtičky.
Jak jsou koblihy připravené, vezměte hlubší kastrol, nalejte do něj olej a nechte řádně rozpálit. Oleje musí být dostatečné množství, aby byly koblihy alespoň do poloviny zaplaveny. Nesmí se mezi sebou dotýkat, takže smažte raději menší množství. Jakmile vložíte koblihy do hrnce, přikryjte pokličkou, aby pára koblihy nafoukla, a po otočení dřevěnou lopatkou už dosmažte bez poklice. Na obracení nepoužívejte ani nůž, ani vidličku a nepropichujte je, jinak se pak těsto srazí a koblih klesne.
Přeji Vám dobrou chuť a žádné výčitky!!!:-)
Více článků najdete na portálu mamci.cz