Máte těžké nohy, které otékají? Jste bez energie, unavení? Snažíte se zbavit přebytečných centimetrů, ale bez úspěchu? Na vině může být špatná funkce lymfatického systému.

Co je lymfa

Lymfatický systém je tvořen, cévami, uzlinami a orgány. Tekutinou v systému je lymfa (míza) a protéká mízním systémem, který sousedí s krevním. Lymfa, oproti krvi, teče mnohem pomaleji. Do lymfy jsou vyplavovány odpadní látky z krve a buněk, kterých je třeba se zbavit.

Fungování lymfatického systému

Mízní uzliny v našem těle zabraňují infekci, dokážou si poradit se škodlivinami, ještě než přejdou do krve. Pokud správně funguje lymfatický systém, dochází v oblasti uzlin pravidelně k filtraci lymfy a tím k očistě těla. Zachytí se zde škodlivé látky a aktivují se procesy k jejich odstranění.

Jak rozproudit lymfu?

Krevní řečiště má na rozdíl od lymfatického systému výhodu, že v něm pracuje pumpa, díky které neustále dochází k oběhu krve. Lymfatický systém ke svému oběhu potřebuje pohyb, svalovou činnost a dechové pohyby. Zjednodušeně řečeno, pokud se budete hýbat vy, bude se hýbat i lymfa.

  • Pijte dostatek vody – vaše tělo potřebuje být hydratované, aby obíhala lymfa.
  • Vyhněte se syceným a slazeným nápojům – tyto nápoje plné cukru, barviv a konzervačních látek jen přitěžují lymfatickému systému.
  • Bylinky podporující oběh a čištění lymfy – kopřiva, přeslička, šalvěj, lípa, echinacea, kozinec.
  • Nenoste těsné a z umělých vláken vyrobené oblečení – volte oblečení z přírodních materiálů, které umožní kůži dýchat.
  • Ricinový olej – obklady z ricinového oleje (za studena lisovaný), pomáhají v oběhu lymfy.
  • Dýchejte – nejen do hrudníku, ale nadechujte se i do břicha, pomůžete tak udržet lymfatickou tekutinu v oběhu.
  • Potraviny podporující lymfatický systém – mandle, brusinky, česnek, mletá lněná semínka, chia semínka, zelená listová zelenina, vlašské ořechy, makadamové ořechy, slunečnicová a dýňová semínka.
  • Kartáčujte – před koupelí, nejlépe přírodním kartáčkem masírujte krouživými pohyby vaši kůži. Směrem od nohou nahoru, přesně tak, jak proudí lymfa, směrem k srdci.
  • Lymfatická masáž – je to speciální jemná technika, umí obnovit tok lymfy, urychlit stagnující lymfatickou tekutinu. Lymfodrenáž může být manuální nebo přístrojová.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno