Afty jsou malé, obvykle bílé vřídky v dutině ústní. Onemocnění není závažné, ale je  výrazně bolestivé, někdy omezující i příjem potravy a tekutin. Postihuje většinou mladší lidi.

 Vyskytují se většinou na jazyku, vnitřní straně tváře a rtů, také na dásních. Co je příčinou, není úplně jasné, ale většinou postihne jedince se sníženou imunitou, podvýživou, ve stresu, při nedostatku vitamínu B12, železa, kyseliny listové. Jejich vnikem může být také špatně sedící zubní protéza, rovnátka, kouření, hormonální výkyvy.

Jak afty vypadají a jak se projevují

Jsou to většinou malé vřídky, zbarvené do bíla nebo žluta, s červeným lemováním. Jsou bolestivé a pálí při styku s dráždivou látkou, většinou je bolestivý i příjem potravy. Pokud jsou větší a je jich více v dutině ústní, může se objevit horečka, zduřelé uzliny a únava. Pozor si musíme dát u malých dětí, u kterých hrozí odmítání tekutin a stravy.

Jaká je léčba

Z normálních okolností do několika dní sami vymizí, pokud je jich v ústech mnoho, jsou bolestivé, nemůžete jíst, máte vysokou horečku, navštivte lékaře, může se jednat o jinou chorobu. Také v případě, že se nehojí déle než 2 týdny.

Sami si můžete pomoci lokálními antiseptiky, bylinnými extrakty. Dále užívejte vitamín C, B komplex, flavonoidy, echinaceu. Ústa můžete vyplachovat heřmánkem, šalvějí nebo aplikovat propolis. Dále se vyvarujte konzumaci citrusů, kořeněných jídel, alkoholu, kávy, kouření a žvýkání žvýkaček. Většina léků na afty je volně prodejná.

Pokud vás afty trápí častěji než 3x ročně, máte horečky, velkou bolestivost, navštivte lékaře.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno