Lesní mateřská školka: Každý rodič, který se chystá po rodičovské dovolené vrátit zpátky do práce, řeší nejdůležitější otázku: do jaké školky dát své dítě, aby bylo šťastné, spokojené a ještě se něco naučilo. Pokud se rozhodujete o lesní mateřské školce, mohly by vám pomoci následující postřehy.
Co je lesní školka
Lesní školka, neboli správněji lesní mateřská školka je typ předškolního vzdělávání, kde veškerá výuka probíhá venku, nejčastěji v lese, a to za každého počasí. Lesní školka musí mít i vytápěné zázemí, kde se děti mohou naobědvat nebo schovat v případě opravdu nepříznivého počasí. Výhodou oproti klasické státní školce je to, že na jednoho učitele připadá maximálně 8 dětí, kterým se může plně věnovat.

Největší výhody lesních školek
Mezi největšími výhodami lesních školek se uvádějí tyto:
-
- děti jsou méně nemocné,
- děti jsou v kontaktu s přírodou,
- dochází k bezprostřední komunikaci učitelů a dětí,
- hry dětí jsou spontánní,
- děti získávají přímou zkušenost s přírodou.
Než dáte dítě do lesní školky
Než přihlásíte dítě do lesní školky, určitě si danou školku prohlédněte, komunikujte s učiteli a ptejte se na vše, co vás zajímá. Kromě výše školného je jistě důležité zjistit, jaký je denní režim, od kdy do kdy jsou děti ve školce, jestli je možné docházet jen na některé dny v týdnu atd. Nasajte atmosféru školky a zodpovědně se rozhodněte, zda tam své dítě chcete dát.

Pro koho se lesní školka nehodí a na co si dát ještě pozor
Lesní školka však není pro každého. Jestliže si vaše dítě prakticky nechce hrát venku a raději pozoruje auta, nebo pokud je mu zima i v přetopené místnosti, lesní školka pro něj nebude tím pravým ořechovým. Počítejte i s tím, že dítko bude o něco špinavější než v běžné školce, kde stráví venku maximálně hodinu. To je dobré brát v potaz hlavně tehdy, jedete-li pro dítě autem nebo se chystáte ještě někam na návštěvu – lze to však vyřešit jednoduše, a to oblečením navíc.
Více článků najdete na portálu mamci.cz