Zdroj foto: envato

Nemoci zhoršují průběh Covid-19: Samotné onemocnění Covid-19, které způsobuje nový typ viru koronavirus, může být velmi nebezpečné, a to zejména pro starší nebo chronicky nemocné pacienty. Někdy však může být smrtelné či s trvalými následky i pro jiné skupiny lidí.

Onemocnění srdce

Ačkoliv koronavirus napadá zejména plíce, ohroženi jsou i lidé s různými nemocemi srdce. Až 10 % lidí s onemocněním srdce podlehlo nákaze koronavirem.

Cukrovka

Druhou nejohroženější skupinu tvoří cukrovkáři. Až 7 % lidí trpících cukrovkou podlehlo následně onemocnění Covid-19.

Chronická dýchací onemocnění

Podobně jsou na tom pacienti, kteří již před nakažením nemocí trpí nějakým chronickým dýchacím onemocněním (astma, bronchitida). Tady je úmrtnost také dost vysoká, kolem 5 %.

Vysoký krevní tlak

Pacienti s vysokým krevním tlakem tvoří další ohroženou skupinu. Úmrtnost je také téměř 5 %.

Rakovina

Rakovina je smrtící zabiják sám o sobě, ovšem onkologičtí pacienti, kteří se dostanou do styku s koronavirem, mají nápor na organismus ještě mnohem větší. Úmrtnost je zde 5 %.

Věk

Není to nemoc, ale věk nad 70 let je velkou zátěží, pokud pacient onemocní koronavirem. Přesto je známo mnoho případů, kdy se i 90letí pacienti z nemoci uzdravili. Vždy kromě věku hrají roli i přidružená onemocnění, kterými daný pacient trpí.

Zdroj foto: pixabay

Kouření marihuany

Kouření marihuany je podle posledních výzkumu rizikovým faktorem při nemoci Covid-19.

Jak je to s ibuprofenem

V současné době neexistují žádné vědecky podložené důkazy, že užívání ibuprofenu ke snižování horečky u Covidu-19 má nějaké nežádoucí účinky. Ovšem žádný výzkum na toto téma ještě nestihl proběhnout.

A co očkování proti tuberkulóze

Očkování proti tuberkulóze, pokud je proočkovaná velká část populace, má naproti tomu jednoznačně pozitivní účinek – průběh nemoci je slabší a počet uzdravených pacientů vyšší než v zemích, kde plošné očkování proti tuberkulóze není. To můžeme pozorovat i v České republice.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno