Zdá se vám, že své dítě rozmazlujete, že mu dáváte příliš mnoho lásky, nebo snad příliš mnoho věcí a impulzů. Láskou však dítě nemůžete rozmazlit, a to v žádném věku.

Miminko

Malá miminka mají jen jeden prostředek k přivolání pomoci – pláč. Pláčou, když mají hlad, když potřebují přebalit, když je jim příliš teplo nebo příliš zima, když potřebují tělesný kontakt. Proto byste nikdy neměli nechat miminko vyplakat, ale vždy se snažit přijít na to, co právě potřebuje. Po čase zjistíte, že již podle pláče miminka poznáte, co přesně mu chybí.

Batole

Batole už nepotřebuje tolik přivolávat maminku pláčem, protože umí pár slov, později vět, a také si může za maminkou přilézt, později přijít. Přesto potřebuje pomazlit, pochovat, pohladit. Vzít si dítě na klín a povídat mu nebo číst pohádku, to je ten nejkrásnější kontakt. Někdy potřebuje i spát ve vaší posteli, zvláště když je nemocné nebo se mu v noci zdál zlý sen.

Předškolák

Předškolák, zvláště pak ten, který chodí do mateřské školky, je rád za každou chvíli s rodičem, kdy s ním může být sám. I když se vám zdá, že máte práce nad hlavu, nezapomeňte se po cestě ze školky vyptat na to, co dítě dělalo, co bylo k obědu, s kým si hrálo, co ho nejvíc bavilo. A doma si také povídejte, nebo společně hrajte.

Školák

Školáci už tráví více času se svými vrstevníky, to ale neznamená, že by na vás zapomněli. Možná se s vámi nebudou srdceryvně loučit před školou, ani nebudou chtít máminu pusu na rozloučenou, ale každý školák ocení, když si uděláte jedno odpoledne nebo část víkendu jenom s ním, vyrazíte s ním do kina, divadla, na výstavu nebo do přírody – a cestou proberete vše důležité, co má dítě na srdci.

Vidíte, láskou dítě rozhodně nemůžete rozmazlit a dítě vychovávané s láskou se i dříve osamostatní a v dospělosti nebude mít takové problémy s mezilidskými vztahy – bude umět komunikovat: slovy, gesty i doteky.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

 

 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno