Jak uklidnit dítě u zubaře: Návštěva zubaře se může proměnit v noční můru, zejména pokud bude potřeba dítěti například trhat nebo vrtat zub. Někdy tomu nejde předejít, ale existuje pár tipů na zklidnění dítěte.

Když se rodič nebojí, dítě většinou také ne

Úplně to sice neplatí, ale jako ve všech činnostech příklady táhnou. Jestliže rodič přistupuje k návštěvě zubaře s naprostou samozřejmostí, v klidu se usadí do zubařského křesla a nechá si zuby prohlédnout i ošetřit, pak i dítě vnímá tuto situaci jako běžnou a normální. Proto doporučujeme, aby s dítětem k zubaři chodil ten rodič, který se nebojí, nebo alespoň ten, který má menší strach.

Dítě na klíně

Menší dítě může být při prohlídce zubů i ošetření na klíně rodiče. Pro dítě je to méně stresující, zároveň rodič může fungovat jako jeden z pomocníků zubaře, když je potřeba dítě držet.

Uklidňující kapky

Když jdete s dítětem k zubaři, zkuste Bachovy kapky proti stresu. Měly by dítě zklidnit aspoň natolik, že si nechá sáhnout do pusy. Další možností je také třeba meduňkový čaj.

Lokální sedace

Protože zákrok u zubaře většinou bolí, i k menším zákrokům je dobré volit lokální umrtvení. Není nebezpečné a dítě zákrok spíše zvládne, aniž by mělo trauma do budoucna.

Celková anestezie

Existují i zákroky, které i u zubaře vyžadují celkovou anestezii. Jedná se například o případy, kdy je nutné ošetřit více zubů najednou, nebo ošetřit zuby po nějakém těžším úrazu. Celková anestezie s sebou sice nese jistá rizika, ale u jinak zdravých dětí je předpoklad, že se z narkózy probudí v pořádku. Celkovou anestezii rozhodně není dobré používat příliš často.

Přejeme vám, ať jsou návštěvy u zubaře co nejklidnější!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno