Krvácení z dásní je jedno z mála krvácení, které člověk většinou přehlédne. Že vyplivne při čištění zubů krev, příliš neřeší, došlo-li by u něj však ke krvácení z nosu či jiného orgánu, asi by úplně klidný nebyl. Podceňování krvácení z dásní s sebou nese jasná rizika. Pokud totiž nebudete s daným problémem dlouhodobě nic dělat, může u vás velmi snadno a rychle dojít k zánětu dásní a následné paradontóze.
Již v dutině ústní, i když se to nezdá, jsou obsaženy enzymy pro trávení potravy a také velké množství potřebných slin. Enzymy napomáhají rozkládat a štěpit potravu, která je pak připravená na další štěpení v žaludku a střevech. Sliny jsou nesmírně důležité, jelikož obsahují složku zvanou mucin. Je to látka hlenové povahy a chrání zuby a dásně před natrávením nebezpečnými bakteriemi.
Dojde-li však k onemocnění trávicího ústrojí, nebo narušení jeho rovnováhy, je možné, že sliny, dříve čiré a vodnaté, budou spíše husté. To je ale špatně. Právě takové vytváří na zubech a povrchu jazyka zubní plak, který je magnetem pro bakterie tvořící nebezpečný zánět. Ze zubního plaku časem vznikne tvrdá skořápka zubního kamene, která dráždí dáseň. Což se projeví právě zrádným krvácením z dásní. Postupem času se zánět může přestěhovat na vazivovou tkáň kolem zubu, na ozubici, v posledních stádiích mohou bakterie narušit i samotnou kost okolo zubu, což již bývá velký problém.
Samotné krvácení nestačí?
Plivete-li při čištění zubů krev, ale mávnete nad tím rukou, snad vás nenechají klidnými další příznaky. Postižená dáseň je oteklá, zarudlá, často při dotyku či změně teploty jídel bolí. Krvácení z dásní doprovází uvolňující se zuby, zápach z úst či nepříjemná pachuť v ústech. Z doprovodných a celkových příznaků je možná přítomnost horečky a únavy.
Přemýšlíte, kde se bakterie v ústech vzaly?
Běžné množství zdravých a žádoucích bakterií je v dutině ústní normální. Stačí však lehké prochladnutí, snížená dávka vitamínu C, celková infekce těla či nedostatečná zubní hygiena a problém je na světě. Svoji roli hrají i jiná onemocnění, jako je třeba cukrovka, choroby krve či hormonální změny, při kterých, jako doprovodný jev, nastupuje právě zánět dásní.
Léčba je důležitá, ale hlavní je prevence
První kroky při krvácení z dásní nemusí vést hned nutně k lékaři. Pokud jste si jistí, že příčinou celého problému není druhotné onemocnění, ale jde buď o prochlazení či nevhodnou zubní hygienu, svépomocí si můžete dát zánět, alespoň částečně, do pořádku. Jde o to začít správnou dentální hygienou. Pokud si nevíte rady, jak ji správně provádět, svěřte se do rukou odborníka. Ono totiž nejde jen o to zuby čistit, to samo o sobě nestačí. Je nutné se zároveň zaměřit na čištění mezizubních prostor a povrch jazyka. Naučte se používat buď dentální niť, nebo mezizubní kartáček. Ale pozor, je dobré si nechat opět poradit. Mezizubních kartáčků existuje vícero druhů, navíc mezi zuby jsou různě velké mezery. V zadní části jsou mezery větší, na ty budete potřebovat jinou sílu kartáčku, oproti tomu mezi zuby předními jsou mezery menší, a na ty je vhodné pořídit opět jiný druh kartáčku.
První pomoc? Jedlý hořčičný olej
Při akutním zánětu dásní je dobré použít prostředek přírodní medicíny, Jde o směs stejných dílů jedlého hořčičného oleje a svařené vychlazené vody. Tímto lektvarem si vyplachujte ústa alespoň deset minut každý den a nejhorší projevy by měly být zažehnány.
Ze stravy obecně dbejte na zvýšený přísun kvalitního ovoce a zeleniny. Vitamíny hrají při tomto problému skutečně velkou roli. Oproti tomu je dobré opustit kouření, vzdát se hektolitrů černého čaje a kávy, stejně jako je dobré omezit sladké nápoje, sladkosti a výrobky z bílé mouky, jelikož tyto potraviny podporují tvorbu zubního plaku, ze kterého se dřív nebo později vyklube opět zánět.
Závěrem snad už jen poslední věta. Pravidelné zubní prohlídky jsou základem zdravé ústní dutiny a zároveň zárukou, že případné problémy se podchytí včas a vy si budete moci svoje zuby ještě zachránit.
Více článků najdete na portálu mamci.cz