Každý vztah je jiný, jedno mají ale všechny společné. V přibližně stejných intervalech dochází k určitým milníkům, které jsou, co se týká komunikace a emocí náročnější. Roky jsou orientační, u někoho přichází krizové období o rok dříve, u někoho o rok později. Psychologové se ale shodují, že k nim dochází přibližně v těchto letech.

První rok

Netýká se většinou manželství (i když někteří stihnou do roka i svatbu), jako spíše vztahu. První větší překážka a dost možná i krize. Prvotní zamilovanost opadla, už se nedíváte na partnera přes růžové brýle. Plíživě se vytrácí doba, kdy jste každou možnou chvíli trávili postelovými hrátkami. Vášeň se vytrácí a to je pravděpodobně původ vztahové krize po roce. Frekvence sexu klesá a také spokojenost se sexuálním životem. Přestává fungovat chemie, která vám umožnila přehlížet věci, které vám postupně vadí. Pokud toto období zvládnete, váš vztah není založen jen na prvotní zamilovanosti a má hlubší kořeny.

Třetí rok

Dostali jste přibližně dva roky klid a čas upevnit vztah. Po třech letech je tu další milník, už si tak často neskládáte komplimenty, drobnosti a zlozvyky, dříve roztomilé, se najednou stávají problémem. Vyskytují se i častěji hádky. Frekvence sexu klesá a dostavuje se stereotyp. Nesnažte se za každou cenu urputně vracet čas do období zamilovanosti, nechte ho přejít do pevnější a vážnější fáze.

Sedm let

Sedmiletá, známá krize. Sedm let je pro řadu párů zlomových. Jeden z páru může mít pocit, že vztah uvíznul na mrtvém bodě, pokud jste ho neposunuli někam dál. Vztah se stává přechozeným a více než hádky, ho ohrožuje nuda. Podle odborníků záleží, jestli jste schopni ho posunout někam dál. Nemusí to nutně znamenat svatba a dítě. Vytáhněte do boje proti nudě a všednosti, i na ložnicovém poli. Pokud se neposunete ve vztahu dál (dítě, svatba, společné zájmy), bývá vztah často ohrožen odchodem kvůli někomu třetímu.

Sedmnáct let

Přežili jste všechny předchozí krizové roky a je tu další zásadní zlom, kdy se děti osamostatňují a opouštějí pomalu rodinné hnízdo nebo vás jen už tolik nepotřebují. Často jste si říkali, až budou děti větší, kolik času na sebe budete mít. Najednou je to tu a vy nevíte co s volným časem. Nezřídka zjistíte, že si dokážete vlastně povídat jen o dětech a volný čas, který jste věnovali dětem, najednou není čím vyplnit. Musíte si uvědomit, že nejste pouze rodiče, ale také partneři. Najít si společné koníčky nebo aktivitu a taky řeč. Pokud toto dokážete, jste na dobré cestě.

Každý vztah je jiný a jedinečný, některý těch krizí prožije více, některý méně. Nezávisle na předem popsaných milnících. Neřiďte se jimi na 100 %, každý vtah je originál. Jedno však platí pro všechny, na vztahu se musí pracovat a důležitá je komunikace.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

4 KOMENTÁŘE

  1. Proč jen jmenované roky mají být krizové? Krizové jsou všechny, ví každý, kdo je už prožil.

  2. s manželkou jsme se brali na druhý pokus po roční známosti ona i já jsme byli rozvedení a vztahu jsme se tak trochu báli dnes jsme spolu 38 let nebudu říkat že vše bylo perfektní ale těch věcí krásných je mnohem více doufám že nám to vydrží dlouho protože komunikace a porozumění je důležitá a potom je ta láska

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno