Tento zlozvyk někteří odborníci dokonce nazývají nemocí. Trpí jím jak děti, tak dospělí a může mít mnoho příčin i podob. Přesto existují řešení kousání nehtů.
Příčiny okusování nehtů
Divili byste se, ale příčin tohoto zlozvyku může být nepřeberné množství. Někdo si okusuje nehty z nudy, druhý zase proto, že si je nejistý, další ze stresu; za příčinu kousání nehtů se někdy považuje i nedostatek vápníku v těle. Okusování nehtů patří ke stejným zlozvykům, jako je například okusování tužek, dloubání v nose, škrábání se apod. Pomocí těchto zlozvyků se dítě (i dospělý) snaží uvolnit vnitřní napětí.
Jak reagovat
Ačkoliv kousání nehtů patří k lehčím formám sebepoškozování, nemívá trvalé následky. Vy jako rodiče byste neměli reagovat hněvem, zákazy, či dokonce aplikací soli, pepře nebo gumových rukavic na postižené nehty, ale měli byste si v klidu s dítětem promluvit o tom, co jej trápí (může to být škola: nezvládání látky, šikana, kyberšikana; nebo rodinné prostředí: rodiče se spolu často hádají atd.).
A jak kousání nehtů odnaučit
Máme několik možností, jak tento zlozvyk zcela vymýtit:
- Dbát na pestrou stravu plnou vápníku – do jídelníčku zařadit mléko a mléčné výrobky, brokolici, sardinky, zelenou zeleninu.
- Pravidelná manikúra – když budou nehty krátce zastřižené a zapilované, nebude co kousat.
- Zaměstnat ruce – dítě může zkusit různé hlavolamy (ježek v kleci), mačkat antistresový míček, vybarvovat antistresové omalovánky, vyrábět, tvořit, háčkovat, plést…
- Odstranit problém, kvůli kterému okusování nehtů vzniklo (zajít do školy, promluvit si mezi rodiči).
- Naučit dítě relaxačním a meditačním technikám – jóga, meditace atd.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Rady pro kočku!