Kolečkové brusle neboli in-liny jsou v současné době stále oblíbenějším sportem jak pro dospělé, tak i pro děti. A přestože normální bruslení je možné provozovat prakticky celoročně v zimních halách, tak bruslení na kolečkových bruslích přináší zcela novou dimenzi – dá se provozovat v přírodě. Velmi důležitou složkou tohoto sportu je však bezpečnost, neboť pády na kolečkových bruslích patří k těm nejvážnějším.

Přilba

Naprosto nezbytnou součástí vybavení je přilba. Nemusíte kupovat přilbu určenou konkrétně jen pro kolečkové brusle, avšak využijte pevnější přilby – např. lyžařské nebo bruslařské, ty dokonce na jaře a na podzim nahradí i čepici. V létě postačí cyklistická přilba, která je lehčí a dostatečně větrá.

Chrániče

Pro in-line brusle se vyplatí koupit kvalitní sadu chráničů, která obsahuje chrániče na kolena, lokty i dlaně. Lepší jsou chrániče navlékací, které sice musíte obléci ještě před nazutím bruslí, avšak lépe drží na místě a nemohou se uvolnit ani při pádu apod.

Reflexní prvky

Pokud in-line bruslaři využívají ke svému sportování cyklistické stezky, nebo dokonce silnice, pak určitě musí mít reflexní prvky, a to nejen v noci nebo za stmívání. Reflexní prvky upozorní ostatní bruslaře, cyklisty i řidiče dlouho dopředu, že se před nimi pohybuje in-line bruslař.

Brzda

Nezapomeňte před vyjetím na cestu zkontrolovat kvalitu brzdy. Protože při in-line bruslení se chtě nechtě setkáte s kopcovitým terénem, je brzda extrémně důležitou součástí bruslí. Jakmile je brzda opotřebována, ihned ji nechte vyměnit za novou.

Bezpečnost provozu

Ze zákona je každý in-line bruslař chodcem, to znamená, že po silnici se pohybuje vlevo, po chodníku, stezce pro chodce a cyklostezce vpravo. Pokud potřebujete předjet osobu před vámi, předjíždějte zleva. Nikdy nevjíždějte do protisměru, neočekávaně nezastavujte a vůbec se chovejte tak, abyste neohrozili bezpečnost svoji ani ostatních účastníků provozu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno