Asi namítnete, že kniha je v dnešní technické době tak trochu přežitek a 13letému dítěti s Robinsonem Crusoe asi úsměv na rtech příliš nevykouzlíte. Jenže právě proto, že doba je plná technických vymožeností, čas na knihu by si měl najít každý a pravidelná četba by se měla stát rutinou v každé rodině.
Obrázkové leporelo
Začít se čtením by se mělo skutečně velmi brzy. Není nic špatného na tom, když těhotná maminka „čte“ svému nenarozenému dítěti pohádky, případně milý romantický příběh. Dítě vnímá melodii, tón a zabarvení matčina hlasu a prožívá-li maminka u čtení příjemné pocity, ty samé předává svému nenarozenému děťátku.
Jakmile se dítě narodí, vy se se svým drobečkem sžijete a zavedete si společný harmonogram, nezapomeňte na první setkání s knížkou. Může být barevná, plná obrázků, může při otevření stránky hrát nebo vydávat zvuk zvířátek, důležité je, aby si ji dítě osahalo a vracelo se k ní.
Kniha plná říkadel
Na přelomu kojeneckého a batolecího období je vhodné zařadit knížku s říkadly či písničkami. Pociťujete-li večer únavu, zvolte knihu pouze obrázkovou, kde dítě nechte vyhledávat zvolené obrázky. Během dne, pokud máte více času, otevřete knihu se říkadly a malému čiperkovi je povídejte či zpívejte.
Tento moment je pro dítě velice důležitý. Jednak se učí nová slůvka, fixují si do paměti melodii a rýmující se básničky, ale také tím rozvíjejí paměť a podněcují fantazii. Najdete-li si ještě chvilku času, abyste si o dané říkance něco málo řekli, aby dítě pochopilo o čem je, nebo přezpívanou písničku převedlo do krátké pohádky. Máte jistotu, že pro vaše dítě děláte maximum. Žádná pohádka z chytrého telefonu ani žádná písnička z youtube nenahradí pár minut dialogu mezi matkou a dítětem.
Předškolák a pevně daný režim
Vzhledem k tomu, že váš malý šikula půjde brzy do školky nebo do školy, je vcelku žádoucí, aby si upevnil několik daných pravidel a považoval je za neměnné. Mezi ně patří dozajista večerní předčítání pohádek. Chce to v tomto období velkou vůli a trpělivost rodičů, protože mnohdy jde o časově náročné chvíle. Nejeden rodič přijde unavený z práce, po splněných úkolech a uvařené večeři by byl rád, kdyby si na chvíli sednul k televizi. Dobrovolně tedy dopřává dětem, aby se zabavili po svém, ale troufám si tvrdit, že četbou to nebude.
Oželte ještě několik desítek minut a jděte jim přečíst pohádku. Možná si ani neuvědomujete, co tím vlastně pro své dítě děláte. Od tříbení bujné fantazie, přes obrovskou slovní zásobu a dokonalejší slovní přednes, až po navození psychického klidu a pohody plynoucí ze společně strávených chvil u jedné knihy. Navíc obrázkové knihy může dítě svými slovy hravě převyprávět, čímž se, krom bohaté slovní zásoby, tvoří logické uvažování a trénuje dlouhodobá paměť.
Četba pro sebe má něco do sebe
U školáků prvního stupně je, vzhledem k procvičování čtení, nutné, aby večery byly naplněny četbou. Ve čtení se můžete se svým prvňáčkem střídat, stránku přečtete vy, stránku zase on. Důležitá je pravidelnost a alespoň 15 minutové věnování se knize. Samostatné čtení rozvíjí fantazii, schopnost chápat smysl a možnost vžít se do textu a také zklidnění po celém dni. Samotný spánek dítěte, které čte před spaním, je mnohem klidnější, než těch dětí, co večer hrají počítačové hry.
Starší děti si většinou již čtou sami. Někdy nahlas, někdy tzv. pro sebe. Tento druh četby je velmi důležitý, jelikož si dítě automaticky a podvědomě fixuje správný pravopis či slovosled slov. Proto pro něj pak hodiny českého jazyka nebudou žádným utrpením, obzvlášť pro tvorbu slohových prací bude mít velmi dobré základy. Nemluvě o inteligenci a všeobecném přehledu, které dítě pravidelnou četbou získá.
Naučte své děti již od útlého věku pracovat s knihou, budete překvapeni, jaké skvosty jim čtení poskytne a jak budou vybaveni do své budoucnosti.
Více článků najdete na portálu mamci.cz