Začalo léto a s ním nás bohužel trápí některý hmyz. Klíšťata patří k těm nejobávanějším druhům, protože přenášejí nemoci, z nichž 2 – klíšťová encefalitida a lymeská borelióza – jsou těmi nejzávažnějšími. Jak se proti klíšťatům chránit, jak postupovat při vytahování klíštěte a jaké příznaky mají výše uvedené nemoci?
Ochrana proti klíšťatům
Prevence je jako vždy nejdůležitější. Protože klíšťata se nejvíce vyskytují ve vysoké trávě, v keřích a v lese, nastříkáme si boty, nohavice, rukávy jakýmkoliv sprejem proti klíšťatům pokaždé, když jdeme do přírody. Na volné ruce a nohy aplikujeme biologické prostředky (celkem se osvědčuje potřít si kůži bezovým listím). Při návratu z lesa si prohlédneme celé tělo, jestli se na nás přece jen nějaké to klíště nepřisálo – včasné odstranění je také důležité, protože právě borelióza se přenese až po 24–48 hodinách od přisátí.
Jak klíště vytáhnout
Klíště nemažeme olejem ani desinfekcí, protože jak se bude bránit, spíše vstříkne do těla nebezpečné látky. Jednoduše jej uchopíme do pinzety a vytočíme (je jedno zda po směru hodinových ručiček, či proti směru). Ranku po klíštěti vydesinfikujeme. Klíště můžeme spálit, rozmáčknout mezi kousky tvrdého papíru, popř. spláchnout do záchodu či umyvadla.
A co nemoci
Užitečné je zapsat si datum nalezení klíštěte, protože pak budete v případě nemoci moct správně informovat lékaře. Ranku sledujeme, jestli se kolem ní neudělá větší červená skvrna s bílým středem (to by svědčilo pro boreliózu).
Lymeská borelióza
Ačkoliv to není úplným pravidlem, lymeská borelióza se asi v 80 % skutečně projeví skvrnou, která se stále zvětšuje, avšak uprostřed zůstává bílá. Přesnou diagnózu určí lékař z odběru krve. Jedinou léčbou jsou antibiotika. Jestliže se nemoc zachytí v tomto prvním stádiu, bývá 100 % vyléčena, a dokonce se uvádí, že člověk má pak doživotní imunitu. Druhé a třetí stádium nemoci je mnohem závažnější: ve druhém stádiu postihuje totiž již srdce, oči, játra, ledviny, ve třetím stádiu klouby, nervový systém a kůži. Bohužel proti lymeské borelióze zatím neexistuje očkování.
Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida (neboli zánět mozku či zánět mozkových blan) je onemocněním, které je „pouze“ dvoufázové: V prvním stádiu, které propukne asi 7–14 dní po přisátí, vypadá jako chřipka (bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, zvýšená teplota a nechutenství). Ve druhém stádiu pak čekejte horečku, bolesti hlavy, zvracení, dočasnou obrnu nervů; druhé stádium může mít trvalé následky (migrény, poruchy spánku aj.). Proti encefalitidě neexistuje specifický lék, potlačují se jen příznaky. Proti klíšťové encefalitidě však existuje očkování, které se doporučuje zejména malým dětem a starším lidem, pro které by nemoc mohla být i fatální.
Více článků najdete na portálu mamci.cz