Hledáte zábavu na deštivé dny nebo na horká odpoledne, kdy nemůžete být s dětmi venku? Jednou z docela zábavných možností je vyrobit si vlastní pexeso. Jak na to a jak nenápadně děti přes prázdniny vzdělávat?

Kolik dvojic je optimální

Při plánování toho, jaké pexeso vyrobíte, si ujasněte, kolik chcete mít dvojic. Čím větší dítě, tím více dvojic zvládne (rozumově i časově) Pro menší děti se hodí pexeso o 8 dvojicích, které na stole poskládáte do čtverce 4×4 obrázky. Největší pexeso, které se i vyrábí, je o 32 dvojicích a skládá se do čtverce 8×8 obrázků.

Jaké motivy zvolit

Zase vycházejte z věku i zálib dětí. Pro menší děti se hodí zvířátka, květiny, věci denní potřeby, hračky. Větší děti zvládnou třeba písmena a čísla. Pro největší můžete zkusit početní příklady (na jedné kartičce bude třeba 6×6 a na druhé 36 – ale pozor: nesmí být dvě stejná výsledná čísla).

 

Jak děti nenápadně vzdělávat

Pexeso si můžete vyrobit na vyjmenovaná slova (na kartičce bude obrázek a slovo, tím si ho děti zafixují). Také můžete vyrobit anglické pexeso (na obou kartičkách bude stejný obrázek, ale na jedné kartičce bude pojmenován česky, na druhém anglicky). Totéž jde samozřejmě se všemi jazyky.

Děti mohou vyrábět s vámi

Děti bude pexeso mnohem více bavit, když je přizvete ke společné výrobě. Ať si sami zvolí motivy, ať namalují obrázky, děti, které již umí psát, mohou napsat i slova. Je to další možnost, jak strávit s dětmi volné chvíle. Větší děti mohou vyrobit pexeso na počítači pomocí programů na malování, vy je jen dvakrát vytisknete a rozstříháte.

A jak domácí pexeso hrát

Nejprve klidně dejte kartičky obrázky nahoru, aby se s nimi děti seznámily. Mohou si přiřazovat kartičky s čísly a početními úkony apod. Pro menší děti je to jednodušší varianta i u obyčejných obrázků. Jakmile jste s obrázky/čísly apod. seznámeni, otočte kartičky obrázky dolů a začněte hrát jako klasické pexeso. Začíná nejmladší a hráči se točí po směru hodinových ručiček. Kdo vytáhne dvě stejné kartičky, hraje ještě jednou.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno