Možná si myslíte, že jste na klimakterium neboli menopauzu ještě příliš mladá. Avšak poslední data od pacientek ukazují, že klimakterium může nastat kdykoliv mezi 40. až 60. rokem věku ženy. A protože každá jsme jiná, tak každá prožijeme toto období v jiném čase. A také nás možná nebudou trápit všechny obtíže s klimakteriem spojené… Tyto jsou ale ty nejběžnější:

  1. Pocení a návaly horka

Spolu s poklesem ženských pohlavních hormonů dochází i k poruchám napětí cévních stěn. S tím souvisí také nadměrné pocení (i při stavech, kdy se nevěnujete sportovní či jiné fyzické aktivitě) a tzv. návaly horka.

  1. Psychické potíže

Ačkoliv jste jinak psychicky zcela zdráva a žádná psychická porucha vám nikdy nebyla diagnostikována, v menopauze se to může změnit. Ne že byste trpěla nějakou psychiatrickou diagnózou, ale zcela běžné budou poruchy spánku, častá podrážděnost, může se přidat i deprese nebo úzkost. Některé ženy pociťují horší soustředění.

  1. Ztráta sexuálního zájmu a častější záněty močových cest

A jsme zase u poklesu pohlavních hormonů. Ten kromě výše uvedených potíží způsobuje i to, že pomalu ztrácíte zájem o sex, pohlavní styk může být bolestivý a mnohem častěji než předtím trpíte na záněty močových cest.

  1. Bolesti kloubů

Bolesti kloubů mohou souviset s kdečím – velkou fyzickou zátěží, vyšším věkem, artritidou nebo artrózou, ale někdy jsou vyvolány právě změnami při menopauze.

  1. Pocit bušení srdce

Tento pocit může souviset jak s návaly horka, tak s různými psychickými potíže, nicméně uvádí se jako jeden z příznaků menopauzy.

A jak všechny tyto příznaky potlačit

Samozřejmě jako nejjednodušší se nabízí náhradní hormonální terapie, tedy dodávání chybějícího estrogenu v podobě tablet, náplastí apod. To však musí schválit a provést lékař a navíc i tímto zásahem do organismu může docházet k vedlejším účinkům.

Nejlepší tedy je ta stará známá, ale těžší cesta: nepřestat se hýbat, často pobývat na čerstvém vzduchu, zdravě se stravovat, nekouřit, nepít příliš mnoho alkoholu a nepřestat s aktivním sexuálním životem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno