Možná také uvažujete nad tím, že byste své dítě dali na víceleté gymnázium, a stále se nemůžete rozhodnout, jestli je to ta správná cesta. Pokusíme se vám usnadnit vaše rozhodování tím, že vám nabídneme pohled na tento typ škol z několika úhlů pohledu.

Co je víceleté gymnázium

Nejprve si ujasněme, že víceleté gymnázium je speciální typ školy, která tak trochu vybočuje ze struktury našeho školství, protože se na ni hlásí nadaní žáci, kteří by ale jinak navštěvovali základní školu. Žáci se mohou hlásit do osmiletých gymnázií (z pátého ročníku ZŠ) anebo do šestiletých gymnázií (ze sedmého ročníku ZŠ).

Které děti by měly jít na víceleté gymnázium

Na víceleté gymnázium by měly jít nadané děti, tzv. studijní typy, které učení baví, doma se samy učí, věnují se i jiným předmětům než těch, které mají ve škole. Zároveň také mají odpovídající známky – většina žáků hlásících se na víceleté gymnázium měla do té doby samé jedničky.

Klady víceletých gymnázií

Jestliže se vaše nadané dítě dostane na víceleté gymnázium, „neztratí“ několik dalších let docházkou do základní školy, kde by jej mohly „brzdit“ ostatní děti, které nejsou tolik nadané. Další výhodou je i to, že vám odpadne absolvování přijímacího řízení z deváté třídy a máte (vy i vaše dítě) vystaráno až do maturity. Pokud se na stejné gymnázium dostanou 2 a více žáků z jedné třídy/školy, nebude dítě dojíždět samo, což je zvlášť u těch menších studentů podstatnou výhodou.

Zápory víceletých gymnázií

Jako nejčastější zápory se uvádí, že děti ztratí dětství a odteď se budou muset jen učit a učit. Ovšem to také záleží na tom, jaké gymnázium si vyberete. Některá slouží spíše jako „nalejvárny“, jiná ale nabízejí mnoho různých způsobů výuky, pokusů, interaktivní výuku atd. Záporem, který uvádějí zejména učitelé základních škol, je také to, že „chytré“ děti odejdou na víceletá gymnázia a na druhém stupni ZŠ zůstanou jen ty průměrné a podprůměrné. A neméně podstatným argumentem je i to, že dítě se na gymnázium nemůže dostat bez přípravy. Tedy celou pátou (sedmou) třídu stráví tím, že se učí a připravuje na přijímačky.

Nezbývá vám tedy než zvážit všechna pro a proti a rozhodnout se zodpovědně. Jestliže samo dítě na víceleté gymnázium chce, podpořte jej a připravujte se s ním. Jestliže by to ale bylo přání jen ambiciózních rodičů, je více než pravděpodobné, že dítě bude na tomto typu školy nešťastné.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno