V životě člověka a tím spíše těhotné ženy se mohou vyskytnout situace, kdy je lepší zavolat si sanitku a neřešit, zda není příliš brzy anebo to není jen banalita. Koneckonců v těhotenství jde o životy dva – maminky a miminka. Kdy tedy neotálet a vytočit 155?

Máte velké bolesti v podbřišku

Jestliže máte delší dobu velké bolesti v podbřišku v kterékoliv fázi těhotenství, které vám nedovolují prakticky nic dělat, než ležet, vždy je lepší zavolat si pomoc a konzultovat stav s lékařem. Někdy nemusí jít o nic závažného, jindy se však může jednat o začínající porod nebo potrat – podle stáří těhotenství.

Začala jste krvácet

Krvácení v těhotenství může mít řadu příčin. Někdy se jedná o pravidelné krvácení menstruačního charakteru, které nepřestane ani v počátku těhotenství. Někdy můžete mít nemocné ledviny a krvácení vzniká z této příčiny. Může se ale jednat o začínající potrat nebo nějakou jinou anomálii, která by mohla mít za důsledek i poškození plodu. S voláním záchranky a odjezdem do nemocnice neotálejte.

Praskla vám nebo odtekla plodová voda

Někdy nevíte, zda je to způsobeno inkontinencí, nebo vám pomalu odtéká plodová voda. Zvláště když jste prvorodička, tak s podobnou situací nemáte žádné zkušenosti. Pamatujte ale na to, že když praskne a odteče plodová voda v konečné fázi těhotenství, miminko vydrží v děloze v dobrém stavu ještě asi 24 hodin. Čím je ale plod mladší, tím spíše u něj může dojít k různým poškozením až potratu. Je to tedy také důvod k volání lékaře.

Když maminka ztratí vědomí

Pokud nastávající maminka ztratí na delší dobu vědomí, je i její těhotenství ohroženo. Proto, pokud jste zrovna doprovodem takové těhotné, neváhejte a volejte sanitku. Kromě jiného se může jednat i o tzv. preeklampsii, což je závažný stav, se kterým musí být těhotná hospitalizována v nemocnici.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno