těhotná

Zvláště v těhotenství můžeme více přemýšlet nad tím, jak mnoho nepotřebných chemických látek do svého těla vpravujeme. Snažíme se pak dopřávat si kvalitní stravu, samozřejmě vyřadit alkohol a cigarety. Co však třeba místo léků zkusit užívat bylinky? Mohou pomoci v mnoha ohledech, nenechte se však mýlit představou, že jakékoliv bylinky si můžete v těhotenství dopřávat zcela bez obav.

Riziko užívání bylinek

Za nevhodné je třeba považovat bylinky, které zapříčiňují vyšší prokrvení v oblasti pánve a mohou podporovat stahy děložního svalstva. Jejich nadměrné užívání by totiž mohlo vyvolat předčasný porod nebo v počátku těhotenství potrat. Informaci však vnímejte spíše tak, že pokud by u vás bylo zvýšené riziko těchto situací, bylinky by jej mohly akorát podpořit.Samozřejmě zde velmi záleží na množství a frekvenci, s jakou bylinku užíváte.

Na jiné aktuální potřeby těla a vyvíjejícího se miminka je třeba myslet také v případech, kdy bylinky přímo nemáte v čaji nebo jako součást oběda, ale i pokud užíváte třeba aromatické oleje na masáže nebo do koupele.Nejrizikovější částí těhotenství je první trimestr, a tedy zejména v tuto dobu je na místě všímat si toho, co svému tělu dodáváme.

čaj z bylinek
Některé opravdu vynechte, jiné jen v malém množství

Mezi bylinky, které je lépe v těhotenství opravdu neužívat, patří:

  • kontryhel obecný,
  • jalovec obecný,
  • myrhovník molmolový,
  • hlaváček jarní,
  • jaterník podléška,
  • šalvěj lékařská,
  • třezalka tečkovaná.

Z bylinek, které se běžně užívají v kuchyni, je vhodnější nadměrně nekonzumovat skořici, petržel, muškátový oříšek a hřebíček. Pokud je však použijete občas a v malém množství, nikterak neublíží vám ani miminku.

Při nachlazení i k usnadnění porodu

Bylinky však můžete ocenit v mnoha situacích, kdy vám mohou pomoci vyhnout se lékům či třeba užívání antibiotik. Při nachlazení se osvědčuje lipový nebo šípkový čaj. Při kašli klidně sáhněte po jitrocelovém sirupu.

Pokud vám ubíhají poslední týdny těhotenství, miminko by už klidně mohlo přijít na svět, ale stále se mu nechce, můžete bylinkami porod naopak připravit a celkově urychlit, což už je v této době ku prospěchu. Mezi doporučované patří zejména maliníkové listí. Pro podporu tvorby mateřského mléka vám po porodu pomůže jestřabina lékařská nebo kopřiva. Lze zakoupit i speciálně namíchané směsi bylinek pro tyto účely.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno