Jizvy vznikají různými způsoby, ale nejčastěji se s nimi setkáváme po všelijakých operacích – žlučníku, slepého střeva, kýly nebo i po císařském řezu. Měli byste se o jizvy umět starat, aby se zahojily tak, že nebudou skoro vidět. Není to důležité jen z estetického hlediska, ale také kvůli zdraví.
Jak se starat o jizvy
Přinášíme vám doporučení, jak správně ošetřovat jizvy po operaci:
- Dodržujte pokyny lékaře – Jestliže vám lékař doporučí nějaký postup, jak se o jizvy starat, dodržujte ho. Když si nejste jisti, vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, nikoliv s internetem.
- Udržujte jizvu suchou a čistou – Jizva by měla být udržována v suchu a čistotě, aby se do ní nedostala infekce. Místo koupelí se sprchujte a ihned jizvy vysušte. Dokud nemáte vyndané stehy a neodloupnou se stroupky, jizvu ničím nemažte! Rozhodně na jizvu nesahejte špinavýma rukama, nebo ji dokonce neškrabejte!
- Promazávejte jizvu po odpadnutí stroupků – Jakmile odpadnou poslední stroupky, můžete jizvu mazat. Nejlepší je neslané vyškvařené sádlo, popř. mast s konopím, kterou si buď zakoupíte, nebo sami vyrobíte podle našich návodů na www.bylinkopedie.cz. Hodí se také kosmetická vazelína nebo mast z měsíčku lékařského.
- Vyhněte se slunci – Pokud je jizva na místě, kde je vystavena slunečnímu záření, používejte ochranné krémy s vysokým SPF. Nebo jizvu zakrývejte oblečením, pokud to jde. Slunce by mohlo způsobit zhoršení jizvy a také jizva a jakékoliv jiné poranění zvyšují riziko rakoviny kůže.
- Sledujte vývoj jizvy – Jizva by se měla během několika týdnů zhojit. Pokud se vývoj jizvy naopak zhoršuje, zvyšuje se bolest nebo se objeví hnis, okamžitě kontaktujte svého lékaře. V takovém případě není hojivý proces v pořádku a lékař stanoví další postup.
Nezapomeňte, že pouze pečlivé ošetřování jizvy po operaci urychlí proces hojení.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.bylinkyprovsechny.cz, www.bylinkopedie.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz