Ačkoliv dnes mnoho maminek trvá na tom, že by si přály porod císařským řezem, protože se domnívají, že je to bezbolestnější, není tomu tak. A jiné maminky by zase daly cokoliv za to, aby mohly rodit přirozeně, jenže ono to z nějakého důvodu nejde. Kdy je nutný císařský řez?

Kdy se musí rodit císařským řezem

Císařským řezem se rodí buď akutně (při komplikacích při normálním porodu), anebo se plánuje, a to z následujících příčin:

  • miminko je v poloze koncem pánevním dolů a k tomu má předpokládanou váhu nad 3500 g,
  • miminko je v poloze příčné,
  • maminka čeká trojčata nebo vícerčata, popř. dvojčata, která jsou v komplikované poloze,
  • maminka trpí některým z vážných onemocnění, která by mohl porod zhoršit (oční vady, vrozené srdeční vady, cukrovka, některá neurologická onemocnění),
  • maminka rodila již 2x císařským řezem,
  • maminka prodělala operaci dělohy a váha miminka se odhaduje na více než 3500 g,
  • pokročilejší věk maminky,
  • předcházející spontánní potrat nebo závažné komplikace během těhotenství (preeklampsie).

Rizika a nevýhody císařského řezu

Jako každá operace má však císařský řez svá rizika a nevýhody oproti přirozenému porodu. Rekonvalescence rodiček je mnohem delší, a tím se prodlužuje i pobyt v porodnici. Laktace nastupuje později. Bolestivost jizvy po císařském řezu je srovnatelná s bolestí např. po nástřihu hráze apod.

Může maminka po císařském řezu porodit další dítě spontánně?

Může, ale bude mnohem více sledována lékaři. Zejména jizva na děloze musí být pod trvalou kontrolou, aby děloha nepraskla (byl by to životohrožující stav jak pro miminko, tak i pro maminku). Stejně tak se bude sledovat obvod hlavičky miminka, jeho předpokládaná váha, rozměry zevní pánve maminky a samozřejmě maminčin aktuální zdravotní stav. Pro úspěšné absolvování vaginálního porodu po císaři (VBAC – vaginal birth after caesarean) je také dobré, kdyby další porod proběhl po více než dvou letech od prvního – jizva se tak má šanci dobře zahojit.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Naše první dítě (syn) se před 40 lety narodil císařským řezem ve fofru, protože ho již přestávali v porodnici slyšet, vše naštěstí dopadlo dobře. O 4 roky později se narodila dcera, ale již „normálně“, také vše bez problémů. Nepamatuji se, že by nějak doktoři „kontrolovali, aby děloha nepraskla“. Matka příroda je zkrátka mocná čarodějka.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno