Zdroj foto: envato

Jaké vlastnosti má dobrý rodič: Dokonalým rodičem být nemůžete, ale aspirovat na úžasného rodiče, kterého v dospělosti budou vlastní děti vychvalovat, to se dá. Jací tedy musíme být, aby naše děti měly pohodové dětství a zároveň z nich vyrostli dospělí, za které se nebudeme muset stydět?

Láska

Kdo by neměl rád své dítě? Každá máma, každý táta někde v hloubi srdce své dítě miluje, ale umět lásku projevit není vlastní každému, proto se to někdy musíme učit. Usmívejme se na děti, mluvme s nimi vlídně, dokud nám to dovolí, tak se s nimi mazleme. Naučme se lásku adekvátním způsobem projevit.

Hravost

Dobrý rodič si musí umět hrát. Musí umět sestoupit ze svého piedestalu a vrátit se zpátky do dětství. Stavějme s dětmi bunkry, hrajme na honěnou, dovádějme s nimi. Děti potřebují cítit z rodičů pohodu a chtějí vidět, že nás hra s nimi baví.

Zdroj foto: pixabay

Trpělivost

I lidé, kteří se před dětmi označovali za trpělivé, se s dětmi nestačí divit, jak snadno je trpělivost dokáže opustit. Přestože zůstat v klidu, když dítě v klidu není, když jsme ve stresu, když čekáme 5 minut, až si dítě zapne zip, je nesmírně náročné, investujeme do našich dětí a dobré rodinné atmosféry. Největší škody v dětství napáchají nervózní rodiče, kteří dítě k ničemu nepustí, jen ho peskují, popostrkují a komandují, protože neustále „někam“ spěchají. Času může být málo, proto si jej na děti vyhraďme, věnujme se jim a snažme se být v klidu, ať už po sto padesáté vysvětlujeme, jak se oblékají kalhoty, nebo čekáme, až si po sobě uklidí ze stolu.

Důslednost

Důslednost v praxi znamená určit rodinná pravidla a vytvořit rituály, na jejichž dodržování budeme trvat za každých okolností. Když má dítě za úkol uklidit si každý večer hračky, nemůžeme to někdy dělat za něj a druhý den po něm křičet, když si je nechce uklidit samo. Dobře si promysleme, jak chceme, aby naše domácnost fungovala a za tím si stůjme. Pár tipů pro začátečníky.

Proste a děkuje. Ne jen děti, ale i dospělí. Všechny sebe obslužné činnosti, které dítě zvládne, dělá (pověsí bundu, připraví si školní tašku, vybere si oblečení, nalije si pití). Rozdělte domácí práce mezi více členů rodiny, udělejte plán, dodržujte jej. Být důsledným rodičem je někdy těžké, ale v rodině, ve které je každému jasné, jak se co dělá, panuje většinou klid.

Rychlé odpouštění

Děti dělají chyby, rodiče dělají chyby. Ve chvíli, kdy si situaci vyříkáme, na předchozí prohřešky zapomeňme. Taky nemáme rádi, když nám někdo předhazuje naše chyby, tak se toho samého vyvarujme u svých dětí. Odpouštějme, nepřipomínejme nepříjemné a hleďme pozitivně do budoucna. Děti jsou radost a požehnání, zvlášť když je dobře vychováme.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno