Možná se to zdá jako nesmysl, ale na to, jaké děti budou, má vliv i taková zdánlivá maličkost, jako je období, kdy se narodily. Jaké tedy bude dítě jarní, letní, podzimní, nebo zimní? Pojďte to porovnat s vašimi zkušenostmi.
Každé období má své výhody a nevýhody
Na jaře začíná rok a je krásné počasí, všechno pučí a kvete, začíná nový život. Přivést dítě na svět na jaře je prostě radost. Ostatně všechna ostatní mláďata v přírodě se také rodí na jaře.
V létě je teplo, dostatek vitamínu D, dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. To vše se podepisuje na zdraví nenarozeného děťátka. Rodit v létě může být nepříjemné z důvodu velkého horka, ale miminko zase nemusíte moc oblékat.
Na podzim hraje příroda všemi barvami a přivést na svět miminko je jakoby proti proudu. Ale než přijde zima, naučíte se s ním manipulovat a oblékat ho.
V zimě příroda odpočívá, a tak i vy po těžkém porodu můžete doma odpočívat. Ven se stejně moc chodit nedá a miminku stačí krátká procházka, aby dobře usnulo.
A jak je to podle výzkumů
Podle nejnovějších výzkumů jsou prý letní děti silnější, zdravější, mají silnější kosti a netrpí tolik alergiemi. Může to být dáno dostatkem vitamínů i vitamínu D, který maminka v posledním trimestru přijímá. Zimní děti jsou naopak menší, slabší, s nižší porodní váhou a mohou mít větší sklony k alergiím. Jestli je to tak doopravdy, to se bude muset sledovat mnohem déle.
A jak je to s inteligencí
Podobně doba narození může sehrát roli v dosažené inteligenci. Ale neplatí to stoprocentně. Děti narozené v létě jsou náladovější a méně úspěšné ve škole, děti narozené na podzim a v zimě jsou údajně chytřejší. Na druhou stranu zase nejlépe socializovatelné jsou děti narozené na jaře, protože nastupují do školky ve třech a půl letech, což je optimální doba k nástupu do školky, tedy ani brzy, ani pozdě.
A jak jsou na tom vaše děti?
Více článků najdete na portálu mamci.cz