Zdroj foto: pixabay

Závislosti na digitálních technologiích: Doba nás přímo svádí k tomu, abychom veškerý volný čas trávili s digitálními technologiemi. S chytrým telefonem chodíme i spát a nevypínáme ho, protože co kdyby někdo napsal na WhatsApp o půlnoci? Notebook pro jistotu necháme večer jen usnout, aby nám ráno dlouho nenabíhal po vypnutí. Je to ale zdravé?

Digitální technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán

Samozřejmě, odpověď na předchozí otázku je jednoduchá: zdravé to není. Abychom digitální technologie dokonale využili, musíme si od nich umět také odpočinout. Používat je jen tehdy, když je to skutečně nutné a důležité. Naopak v jiných chvílích si umět poradit jinak – co kdybychom se dostali do míst, kde není signál – uměli bychom si poradit?

Přes den

Přes den je normální mít otevřený notebook a pracovat na něm. Nemusíte však mít celý den otevřený e-mail, kdyby náhodou někdo napsal, ani nemusíte být celý den dostupní na Facebooku. Dejte si časové limity, kdy budete kontrolovat e-mail a Facebook (ne každých 10 minut).

Zdroj foto: pixabay                       závislosti

Večer

Večer si užijte s partnerem, rodinou či přáteli a na smartphone zapomeňte. Nemusíte kontrolovat zprávy, počasí ani WhatsApp. Nic vám neuteče, když se budete věnovat skutečným lidem kolem sebe.

Na vycházku bez mobilu

Na vycházku se psem, běh nebo jízdu na kole můžete taky vyrazit bez mobilu (nebo ho mít s sebou vypnutý pro případ nutnosti). Užívejte si přírody, krásného počasí a zpěvu ptáků.

O víkendech zcela bez digitálních technologií

O víkendu zkuste naprostý digitální detox. Notebook vypněte úplně, telefon si nechte jen na volání a smskování s blízkými. Zkuste prostě vnímat sebe, své tělo, přírodu kolem, lidi, se kterými je vám dobře. Uvidíte, že když to dokážete, zbavíte se stresu a napětí, a v pondělí se vám bude mnohem lépe pracovat jak s lidmi, tak s digitálními technologiemi.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno